Teisipäev, oktoober 15 2024

Kui endale miski väga meeldib, siis on suur rõõm seda ka teistega jagada. Mängin pidevalt erinevat muusikat ja kuulen teisi mängimas ning festivali idee ongi seda kõigile pakkuda.
Seekord toimub Tallinna Kitarrifestival juba seitsmendat korda. Mul on hea meel, et festival on nüüdseks kujunenud paljudele kitarrisõpradele aasta oodatuimaks sündmuseks. Püüan lühidalt kirjeldada, mis sel aastal toimub.

Tekst: Tiit Peterson

Festival tutvustab kitarrimuusikat kogu selle stiiliderohkuses. Saame kuulata flamenkot ja fingerstyle’i, brasiilia džässi ja karnevalimuusikat, kitarriklassikat, tangomuusikat, 20. sajandi suurkujude − Brouweri, Ponce’i, Ginastera − ning meie oma põhjamaist kitarrimuusikat.

Festivali avab Kanada fingerstyle’i kitarri legend, laulja ja helilooja Don Ross. Ta mängib oma erilise tehnikaga ja laulab omaloodud laule. Väga energiarikas kontsert. USAs Winfieldis korraldatakse fingerstyle’i konkurssi, mis on selle stiili kitarristidele nagu MM. Don on seni ainus selle võistluse kahekordne võitja. Paljude kriitikute ja muusikasõprade arvates on ta üldse parimaid akustilise kitarri mängijaid maailmas.

Festivali suurim üllataja on Yamandu Costa, brasiilia muusika üks suuremaid geeniuseid läbi aegade. Tema kontserdid täidavad publiku alati rõõmu ja vaimustusega. Yamandu on erakordsete võimetega virtuoos, helilooja ja improvisaator, kes ületab kõiki piire, kombineerib ja loob uusi stiile. Brasiillased ise võrdlevad teda Baden Powelliga, paljud seavad ta ühte ritta Paco de Lucia ja teiste selliste suurustega. Hea meel on, et niisugune muusik tuleb festivalile.

Maailma suuremates muusikakeskustes esineva ja hiljuti Carnegie Hallis debüüdi teinud Mehhiko kitarristi Cecilio Perera kontsertidest räägitakse ainult ülivõrretes. Cecilio on ka mitmete oluliste kitarrikonkursside võitja. Olin hiljuti tema kontserdil, kus ta mängis nii Brouweri kui Ginastera sonaati ja veel palju muud. Need on küll parimate sonaatide hulgast 20. sajandi kitarrimuusikas, kuid nende mängimine samal kontserdil on suur publiku proovilepanek, peab olema piisavalt fantaasiat, et publiku huvi ei raugeks. Cecilio esitus oli lõpuni kaasakiskuv ja ma kutsusin ta Tallinnasse just sama kava mängima.

Üheks omanäolisemaks esinejaks festivalil on argentiinlanna Mirta Alvarez, säravamaid ja ehedamaid tangotähti kitarril. Ta on nii läbi imbunud Buenos Airese tangokultuurist, et juba igast tema liigutusest õhkub ehedat tangohõngu. Mirta on ka tangolaulja ja -tantsija. Kontserdil kuuleme teda peale mängimise veidi ka laulmas. Mirta esitab muusikat „La Guardia vieja” aegsetest heliloojatest Astor Piazzollani.

Eesti muusikast tuleb festivalil ettekandele Urmas Sisaski „Nüüdisaegne sodiaak”, pisut üle tunni kestev teos flöödile ja kitarrile, on täis ilusaid ja loomulikult voolavaid meloodiaid ning fantaasiarikkaid leide kummalegi instrumendile. Mängib flötist Neeme Punder ja kitarril mina ise. „Nüüdisaegne sodiaak” on kirjutatud kümmekond aastat tagasi, aga Urmase sõnul kanti sealt toona ette vaid mõned palad ja teos tervikuna pidi ootama aastani 2011, kui me Neeme Punderiga asja käsile võtsime. Usun, et kitarrifestival saab olema just õige koht tervikteose esmaettekandeks Tallinnas.

Hispaania flamenkokitarrist Oscar Herrero on üks viimaste kümnendite teerajajaid flamenkomuusikas. Koos Hispaania kõrgeimate flamenkoauhindadega pärjatud lauljanna Natalia Mellado’ga annavad nad kontserdi, kus meil on võimalus kuulata, mida on flamenkomuusika läbi aegade maailmale andnud.

Brasiilia muusika kõrgeima autasu „Prêmio da Música Brasileira” võitja, kitarrivirtuoos, improvisaator ja helilooja Daniel Marques koos löökpillimängija Tiago Loei’ga sisustavad festivali lõppkontserdi Brasiilia karnevalimuusikaga. Daniel Marques ise kirjutab ka palju muusikat kitarrile, toetudes oma maa rikkalikele muusikatraditsioonidele ja otsides pidevalt uut helikeelt.

Nagu alati, saame festivalil kuulda noori talente, ansambleid ja kitarriorkestreid. Ka nende õpetajad esinevad solistidena või õpilastega ansamblis. Kontserdid toimuvad Lauluväljaku klaassaalis, kus kuulajatele avaneb esinejate selja taga vaade merele ja seal rahulikult kulgevatele laevadele. Ainulaadne atmosfäär kitarrimuusika kuulamiseks!

 

 

Vaata ka: http://www.kitarrifestival.ee/

…ja osta pilet Piletilevist

Previous

Tallinna VII kitarrifestival 10.-16. juuni 2012

Next

Viska Viis võistluse võitis Tõnu Mändma

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also