Pühapäev, oktoober 6 2024

Septembris 2013 kuulutasime välja kitarriteemaliste terminite loomise võistluse (Kitarr nr 8). Nüüd on aeg vaadata, kas meie lugejate pakutud 217 sõna hulgas leidub selliseid, millel oleks potentsiaali käibele minna või mis juba ongi käibel, aga teatmikesse veel kandmata.

IMG_5689w

Tekst: Kristo Käo
Fotod: Kris Moor

Üldjoontes kulges sõnavõistlus ootuspäraselt − me ei eeldanud, et ettevõtmine pälviks väga laia kajastust ja oleme rõõmsad, et nii mõnedki meediaväljaanded, raadio- ja telekanalid selle uudise üles korjasid ja seeläbi meile sõnu juurde tõid. Nagu võistlust välja kuulutades ütlesime, oli üks eesmärkidest tõmmata tähelepanu omakeelsete terminite puudumisele ning heal juhul saada ka mõni uus sõna.

Ühel talvehommikul pidasime Tartus kitarriajakirja toimetuses väikese koosoleku, millest võtsid osa ajakirja esindajatena keeletoimetaja Heli Saar ja peatoimetaja Kristo Käo ning ekspertidena Eesti Keele Instituudi terminoloogiaosakonna juhataja Tiina Soon ja ….(kes?). Lehitsesime eesti keeles ilmunud kitarriteemalisi trükiseid ja mõtisklesime meie võistlusele laekunud kitarriterminite teemal, püüdes neid liigitada ning vaagida sõnade vastavust ka eesti keele reeglitega. Pakutud sõnade tekkelood on laias laastus järgmised.

* Võõrkeelsete terminite eestindamine. Näiteks capodaster > kapo, strumming > strammimine. Sellisel juhul ei lähtuta sõna sisust, vaid kõlast. Esines ka tõlkeid, näiteks picking > noppimine, pedalboard > pedaalilaud või archtop guitar > kaarkaaskitarr.

* Eset või tegevust kirjeldavad sõnad. Näiteks slapping > keelepeks või shredding > ludistamine, humbucker > topeltpea.

* Täiesti uued sõnad. Näiteks humbucker > takker (sõnast „takistama”, kuna humbucker ei lase müral tekkida), pedalboard > tatsik (võimalik, et sõnast „tatsuma”).

* Olemasolevatele sõnadele uue tähenduse andmine. Näiteks humbucker > võileib või capodaster > kurepea, kukepea.

* Vanade või murdesõnade elustamine. Näiteks capodaster > lõkats, kramp.

IMG_5687wTöö tegi rõõmsamaks see, et leidus naljamehi, kelle pakutud sõnades sisaldus ka hinnang eseme või tegevuse kohta. Näiteks capodaster > talendirikkuja või effects loop > helisolkimisjada.

Meile abiks olnud terminoloogide sõnul ei ole terminite loomiseks ega kasutuselevõtmiseks pakkuda kindlaid tegutsemismustreid. Peab arvestama, et sageli eelneb teooriale praktika ja tegemist on kollektiivse loominguga. Vägisi sõnu käibele tuua ei saa. Küll aga saab juba kasutusel olevaid sõnu keelereeglitega vastavusse viia ning näib, et eelistatud on pigem lühemad sõnad.

Otsisime vasteid kümnele sõnale ja kõikidele tuli ka pakkumisi. Siiski otsustasime ühiselt, et igas kategoorias nii head varianti ei leidu, et seda kasutama võiks hakata.

Hea potentsiaaliga pakkumised, esitatud korduvalt:

archtop guitar > kumerkitarr

capodaster > kapo

humbucker > topelthelipea

strumming > strammimine

slapping > släppimine

picking > noppimine

Ilusad sõnad, esitatud ühekordselt

lick > siller, likk

pedalboard > pedaalilaud

shredding > täristama

Head vastet ei leidunud

effects loop

Valisime neist omakorda välja kaks sõna: kapo ja topelthelipea ning kasutame neid edaspidi oma ajakirjas võõrkeelsete asemel. Mõlemad sõnad on varasemast tuttavad, samuti pole probleeme nende mõistmisega neil, kes neid sõnu sel kujul lugenud pole. Fakt, et sõna „kapo” on kasutusel ka kaitsepolitseiameti lühendina ning omab teistes keeltes veelgi tähendusi, ei ole probleemiks, sest kontekst ja kirjapilt ei lase seda sõna mitmeti mõista. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga seotud inimesed ei aja seda asutust kunagi segi Eesti Maksu- ja Tolliametiga, mis lühendatult on samuti EMTA. Muide, meie otsitud sõnade hulgas puudus single coil, aga kui humbuckeri asemel kasutada sõna topelthelipea, siis oleks loogiline, kui single coil oleks edaspidi üksikhelipea.

Konkursi lõpus välja valitud sõnadel oli mitu pakkujat. Panime nende meiliaadressid ühte patta ja loosisime välja kolm: saaremae@outlook.com, margus.tammela@gmail.com, kaurpai@hotmail.com. Neile kingime kitarriajakirja aastatellimuse ning lisaks vabal valikul ühe kolmest: kvaliteetne klassikalise kitarri kapo, klõpsuvaba elektrikitarri juhe või seltskonnalauliku „Parvepoisid” mõlemad köited. Võtame teiega ühendust!

Kitarriajakiri tänab kõiki, kes meie terminiotsingute vastu huvi üles näitasid ja nõuga abistasid!

Fotogalerii:

Previous

CAGED-süsteem

Next

Rokk: Rifid ja karid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also