Tänase loo peategelane on Tema Majesteet Riff – üks tähtsamaid elemente kitarril ja rokkmuusikas.

Vahur-Vessart-w
Tekst: Vahur Vessart
Foto: Kris Moor

Mis imeloom see riff siis on, et ta on nii oluline? Definitsioone on erinevaid, aga mina pakuks välja sellise: riff on korduv ja meeldejääv fraas (kitarrikäik), millel põhineb sageli terve lugu. Riff on enamasti süüdi ka selles, et inimesed üldse kitarri õppima ja mängima hakkavad. Loetlen siinkohal üles mõned kuulsaimad lood, milles kitarririfil on ülikandev osa: „Smoke on the Water” (Deep Purple), „Satisfaction” (Rolling Stones), „Layla” (Eric Clapton), „Smells Like Teen Spirit” (Nirvana), „All Right Now” (Free), „Sunshine of Your Love” (Cream), „Enter Sandman” (Metallica). Seda loetelu võiks veel pikalt jätkata, need olid lihtsalt esimesed, mis mul meelde tulid.

NB! Siinkohal ka väike nõuanne noortele kitarristidele. Kui lähete pillipoodi, siis oleks mõistlik eelpool loetletud lugude riffe mitte mängida, kuna müüjad on neid oma elus pidanud juba liigagi palju kuulama ja sageli mitte kõige paremas esituses… (Edaspidi ootan pillipoodidest tänutäheks suurt allahindlust!)

Ja kuigi riffe on maailmas juba rohkem kui küll, kirjutasin ikkagi ühe veel juurde. Kasutasin selleks D-duuri skaalat ja akordide D, G ja A võtteid keeltel 2−4 (A-osa). Kuulamisel tundub riff päris lihtne, aga kui mängima hakata, võib ka karidele sattuda. Loo B-osas kasutame parema käe servaga summutamist, et saavutada rokile iseloomulik kitarrikõla. Medikaga mängige kõik noodid ja akordid alla. Salvestamiseks kasutasin 1981. aasta Greco Les Pauli ja programmi nimega Amplitube. Loomulikult võib lugu ka jämmida, D-duuri skaala (DEF#GABC#) sobib suurepäraselt. B-osas peab eraldi kohtlema akordi Bb, kõige lihtsam on kasutada arpedžot (Bb D F).

Keeled pooleks!

Vaata noote ajakirja kevadnumbrist (Kitarr 10/2014)

Kuula helinäiteid:
Kitarriga:

Rütmipõhi (ilma kitarrita):

Previous

Sõnause kokkuvõte

Next

Ghost-noodi treening

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also