Esmaspäev, detsember 9 2024

Suur osa kitarril mängitavast muusikast eeldab väga täpset tempot. Inimene on üsna rütmiline elukas – süda tuksub ja sõrmed trummeldavad vastu lauda. Pikalt jalutades või joostes tunned, kuidas lähed “rütmi sisse”. Muusikas juhtub sama.

Täpsus, mida rütmimuusikas vajad, on üsna masinlik – ütleme, et loo tempo on 120 bpm (s.t. 120 lööki minutis). Tempo kõikumist paari protsendi võrra võib juba märgata ja igal stiilil on väljakujunenud tempod. Mõnel metronoomil on funktsioon “tap tempo”, mille abil saad lugude tempot määrata. Neid abivahendeid leiad ka muusikasalvestustarkvara seest ja ka flash-vidinatena. Näiteks siit.

Peale lugude tempo määramise võid seda vahendit kasutada ka nii: vali tempo ja proovi seda mõnda aega hoida – väikese harjutamise järel suudad kõikumisi vältida, aga märkad peagi, et erinevaid temposid võib olla mugavam või ebamugavam hoida. Seepärast kipubki algajate pillimäng tihti ühte temposse “vajuma”.

Kuidas sa ka pilli ei harjutaks – kindlasti harjuta ka metronoomi järgi. Klassikalises muusikas on vahel vaja tempot kiirendada või aeglustada ja ka seda tuleb harjutada metronoomiga, siis tead, mille suhtes tempot muudad ja oskad ka temposse tagasi tulla. Siit leiad ühe lihtsa metronoomi.

Ja siit ühe natukene ilusama metronoomi.

Previous

Kitarrid ja külm ilm

Next

Kitarrinoodid ja tabulatuurid - kumba eelistada?

1 comment

  1. Vahepeal kerkis küsimus metronoomide kasutamisest mobiilil ja kuna mul on väga vana Nokia, siis ma ei uskunud, et sellele midagi leian. Vale! Isegi seesama metronomeonline.com, millele artiklis viitan, töötab kenasti. Aga leidsin ka ühe tasuta ja alles 2011 a. tehtud sloveenlaste asja, mis osutus töökindlaks: http://software.aziraphal.com/Metro2.php

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also