Pühapäev, oktoober 6 2024

Tänapäeval on palju erinevaid medikate tootjaid, tonnide viisi erinevaid suurusi, tüüpe ja kujusid. Kuidas leida just sulle sobivat?

Kõigepealt tuleks jälgida millisest materjalist on medikas valimistatud. Sellest oleneb nende painduvus. Levinud materjalid mida segamini kasutatakse on plastik, kumm, metall, puit, kunstriie, klaas. Näiteks  Jim Dunlopi medikad on valmistatud nailonist, mis võrreldes teiste medikate materjalidest teeb need kergemini haaratavaks (on käepärasemad). Kuigi öeldakse, et nailon kaotab oma painduvuse peale paari kuud. Niisiis oleks hea mõte hoida selliseid medikaid rohkem käepärast. Üleüldiselt oleks mõistlik medikaid omada rohkesti (olenemata materjalist) kuna  nad on kaalult kerged ja mõõdult väikesed. Kipuvad kergesti ära kaduma.

Medika kaal ja suurus on samuti määravaks faktoriks lisaks nende painduvusele. Kaalult kergemate ja õhemate medikatega on algajal kitarristil kergem mängida. Need sobivad algajale kitarristile paremini, sest need ei libise nii kergesti sõrmede vahelt minema (kui paksemad). Vähekogenud kitarristi sõrmed kipuvad minema ka rohkem higiseks, muutes sõrmed ja medika libedaks. Kitarriga esmatutvust tegevale mängijale sobivad kõige paremini o.38 – 0.6 mm (millimeetrised) medikad, mida nimetatakse Extra Light/Thin (väga õhuke) või lihtsalt Light/Thin (õhuke).

Kui sa juba lihtsaid akorde ja mõnda mažoor -minoor laadi mängida oskad, võiks vahetada medikat. Liikudes edasi paksemate ja suuremate poole. Nüüd peaks vaatama Medium (keskmiste) või isegi Heavy medikaid ( vähemalt 1 mm paksuseid medikaid nimetatakse Heavy medikateks või lihtsalt Thick (paksem, jämedam). Suurus “Medium” jääb siis vahemikku o.6 – 1 mm. Kõige jämedamaks Heavy medikaks loetakse 1.2 mm. “Keskmised” ja “paksud” medikad võimaldavad paremini kasutada erinevaid mängutehnikaid, tuua välja harmooniat, üksikuid helisid.

Ja on veel üks kategooria – “extra heavy/thick” (väga paksud, jämedad) medikad. Nende suurus jääb umbkaudu 1.5 mm juurde. Nendega mängimine võib tunduda väga kohmakas, kõik sõltub mänguoskusest. Fakt on see, et mida paksem medikas, seda raskem on seda kontrollida. Kui suudada sujuvalt toime tulla 1.5 mm, oled vägagi tegija kitarrist.

Medikas võib  mängijast mängija teha aga võib olla ka vastupidi – medikas seljatab mängija. Tark oleks alustada õhematest ja liikuda järk-järgult paksemate suunas. Lahe on katsetada erinevaid variante aga kui sa lõpuks leiad selle õige, jää selle juurde, ja hoia alati käepärast.

Previous

Heliredelite kiirus?

Next

Tabulatuuride lugemine

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also