Esmaspäev, juuni 24 2024

kitarrikeelte korgusKindlasti oled elus näinud kitarre, mille keeled on astmelauast nii kaugel, et mitte keegi neid alla vajutada ei jõua ja võibolla ka selliseid, mille keeled on nii madalal, et ainult plärisevad. Kui see on juhuslikult su enda kitarr, siis tahad ehk teada, mida peale hakata ja kui kõrgel peaksid keeled üldse olema.

Keelte kõrgus oleneb pilli tüübist (klassikalisel kõrgemal, metallkeeltega madalamal, elektrikal veel madalamal), häälestusest ja keelte pingest (kui kasutad madalaid häälestusi või pehme pingega keeli, ei saa olla keeled liiga madalal) ja mängustiilist (näiteks minu klassikalisel kidral on keeled väga kõrgel, sest mängin peamiselt ilma võimenduseta ja kasutan palju tugilööki ning seega on keelte võnkeamplituud suur).

Klassikalisel kitarril on tavaline keelte kõrgus 4-6 mm 12. astmel, akustilisel 2-3 mm, elektrikal vähem. Mis keelte kõrgusest oleneb? Mida madalamal on keeled, seda mugavam on vasakul käel, aga seda vähem on keelel ruumi võnkuda. Elektrika puhul ei peagi näiteks võnkeamplituud suur olema, sest sul on abiks võimendi. Kui aga tahad väga valjusti mängida ja su vasak käsi on tugev, siis tahad ehk keeli tavalisest kõrgemaks panna. Siingi tuleb piir ette – liiga kõrgele keeli siiski panna ei saa, kuna pill ei lähe siis enam häälde (lahtised keeled lähevad, aga kõrgemalt enam mitte).

Keelte kõrgust saab reguleerida ülemise ja alumise sadula kõrguse muutmisega. Akustilisel ja klassikalisel pillil tähendab see lihvimist. Mõnel äärmisel juhul on vaja keerata ka akustilise kaela, mille sees on metallist varras (ingl. k. trussrod). Selleks pead aga natuke lisainfot uurima, see on üsna spetside töö. Odavate pillide kael võib olla aga nii kõver, et hoolimata kõigist pingutustest ei saa keeli piisavalt madalale ja pill ei lähe kunagi häälde ning mängida on väga raske. Kui ostad uue pilli, on enamasti reguleerimine tegemata, sest esiteks on nii odavam, aga teiseks on mängijad ju erinevad.

Millised on Sinu kogemused keelte kõrgusega ja kuidas oled probleemid lahendanud?

Previous

Kitarrinoodid ja tabulatuurid - kumba eelistada?

Next

Mis on truss rod ja kuidas seda reguleerida

2 comments

  1. Tere, Oleks siuke küsimus , et ma ostsin häälestaja kitarrile ja häälestaja näitab , et hääled paigas.
    Aga kui youtube.com-ist õpin siis ei tule sugugi nii puhas hääl kui tol inimesel youtubes.
    Ja kui keelt tõmban võnkuma siis ta hakkab nagu kajama või liiga kõvasti võnkuma , ei oska paremini seletada kuna ise alles sain kitarri ja ei tea sellest asjast midagi. Õpin alles 🙂

    Sooviks abi 🙂

  2. Kõige lihtsam oleks sind aidata, kui saadaksid salvestuse. Logi sisse http://www.kitarrikool.ee ja tee esimene tase ära ning saada harjutused teele. Siis kuulen, milles probleem. See on tasuta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also