Teisipäev, märts 19 2024

Palusime muusikutel vastata  paarile küsimusele.

1. Mis on jäänud tegemata seoses koroonaviirusest tingitud eriolukorra piirangutega?

2. Mida selle asemel praegusel ajal teed, millega tegeled?

Janno Trump 
Foto: Jörgen Paabo

Janno Trump: Minul on ära jäänud suurel hulgal kontserte ja ilmselt saame lähinädalatel teateid veel mitmete suviste festivalide ja kontsertide tühistamisest. Hetkel on ideaalne aeg tegeleda iseendaga ja loominguga. Kuigi tuleb tõdeda, et vaatamata sellele, et aega miskit uut luua justkui oleks, siis erilist inspiratsiooni antud olukord maailmas siiski ei tekita. Olen endiselt tudeng Amsterdami Konservatooriumis ja sealsed tunnid käivad siiski interneti vahendusel edasi.

Julia Reinman

Julia Reinman: Olen pidanud Guitariumi uksed eriolukorra lõpuni sulgema. Kuigi oleme proovinud laste ja täiskasvanute grupitunde ka video vahendusel teha ei asenda see eales seda igapäevast rõõmsat kooskäimist, musitseerimist ja üksteiselt õppimist. Ootan juba väga aega, mil pillide heli on loomulik, inimlik kontakt vahetu ja sünergia tekkimine taas päriselt võimalik. Kogu võhm läheb praegu sellele, et alternatiivseid õpetamismeetodeid välja guugeldada või nuputada. Siiski kulub lõviosa vabanenud ajast sellele, et meie pere kodust on järsku saanud lasteaed, kool, muusikakool, kooristuudio, trennisaal, restoran, minu töökohad, ülikool, abikaasa töökohad, mängu- ja puhkeala, teatri- ja kontserdisaal, vahepeal ka laatsaret. Aga ma ei saa ikkagi kurta – täna hommikul vabastasin endale keset kõige kiiremat aega 15 minutit e-etteütluse kirjutamiseks.

Andre Maaker
Foto: Maritta Anton

Andre Maaker: Mul on jäänud ports esinemisi ära ja ma täiel rinnal naudin seda tekkinud hingetõmmet. Saan rahus välja hingata, eks näis, kas pärast veel midagi sisse on ka hingata. Tegelen nüüd nootide kirjutamisega ja esialgu peamiselt kitarriseadetega nii enda loomingust, kui ka teiste heliloojate omast.

Sirje Medell 
Foto Kaupo Kikas

Sirje Medell: Jäid ära mitmed  vabaimprovisatsiooni ja vokaalpedagoogika meistrikursused, kuhu olin registreerunud osalejana. Jääb ära ülemaailmne häälepäev 16.04, mille raames pidid toimuma põhjapanevad loengud hääleteadlastelt. Mida ma selle asemel teen? Üüratult palju ületunde kulub classroom keskkonnas neljandale klassile muusikatundide loomisele ja kodutööde kontrollimisele, lapsevanemate, kolleegidega ja lastega suhtlemisele. Teen videotunde Lavakooli üliõpilastega, et olla esimesel võimalusel mais valmis alustama kontakttundidega enam-vähem selgeks õpitud materjaliga. Lootsin rohkem raamatuid lugeda, aga tegelik elu ütleb, et hästi ei jaksa, kuna silmad on arvutiekraani tõttu väga väsinud. Küll aga on selle juures positiivne, et on pidanud tulema teatud mugavustsoonist välja, otsima ja õppima uues olukorras toime tulema, õppima tundma uusi IT-süsteeme , e-kooli võimalusi, äppe, õpilaste ja ka enda elu, õppimine võimalikult sisukaks muuta. Väga rõõmustavad on laste ja lastevanemate kirjad kus tänatakse huvitava tunni eest. Mõtlen muusikalisi ülesandeid, mida saaks ka turvaliselt õues teha.

Robert Linna: Tegemata on juba praegu jäänud palju kontserte ning tegemata on jäänud ka väärtuslikke proove koos bändikaaslastega. Kuid samas on hea aeg koduseid töid teha – mõelda, harjutada, katsetada. Ma kolisin terve kodustuudio maale, siin on mul trummid, sündid ja loomulikult kitarrid. Kirjutan ja salvestan uut materjali täie hooga.

Tanel Ruben
Erakogu

Tanel Ruben: Ära on jäänud mitmed kontserdid. Ja jätkuvalt jääb neid palju ära. Samuti koolitöö on häiritud ja õppetöö on viidud distantsõppele. Mis tähendab meile kõigile kiiret kohanemist. Aga need kes kohanevad, jäävad ka ellu. Olen kodusel režiimil, aga harjutan endiselt ja õppetööd teen distantsilt, nii palju kui saab. Bändiproove teha ei saa. See on kurb. Ka stuudiosse pole praegu läinud… Samuti saab sügist praegu planeerida, mis on ju tore.

Heigo Rosin
Foto: Kaupo Kikas

Heigo Rosin: Tegemata (toimumata) on jäänud eelkõige kontserdid. Nendeks on pikaajaliselt saanud juba valmistuda, aga ehk toimuvad siis millalgi tulevikus. Tunnid õpilastega ikkagi toimuvad, aga arvuti vahendusel. Tegelen ikka endiselt uue repertuaari omandamisega ning õpetamisega.

Ingrid Hagel: Olen vabakutseline viiuldaja, laulja ja pedagoog. Aega enda isiklikuks loominguks jääb puudu, kuna järsku on saanud minu põhitöökohaks lapsehoidmine. Raske on anda 5-aastasele iseseisvaid ülesandeid, et teise tuppa muusikat kirjutama lipsata. Eks minu uue plaadi väljaandmine peab saatuse tahtel edasi lükkuma.

Henno Kelp:  Otseselt peale esinemiste/kontsertide pole midagi tegemata jäänud. Stuudiotööd saab teha kodus. Õpetada ja ise õppida saab läbi interneti. Samuti saab suhelda sõpradega interneti vahendusel. Kui eriolukord peaks pikenema, siis tekitab muret rohkem majanduslik olukord, sest põhiline sissetulek tuleb ikka esinemistest ja kontsertidest. Praegu on loomulikult rohkem aega olla koos perega ja samuti tegeleda ka iseendaga. Näiteks käia sagedamini jalutamas või minna varem magama ning loomulikult harjutada ka pilli.

Robert Jürjendal:  Ära on jäänud sooloturnee Ungaris, osalemine ISCM World Music Days 2020’l Uus-Meremaal ning terve rida väiksemaid kammerkontserte Eestis. Pooleli jäi ka UMA ja Markku Ounaskari albumi miksimine Soomes. Salvestan uut albumit ning redigeerin põhjalikult oma varases noorpõlves tehtud helitöid. Printisin just välja uue versiooni loost „2 pala klarnetile ja klaverile“ aastast 1985. Tõeline leid! Püsige terved, jõudu!

Triinu Taul:  Tühistatud on kõik avalikud esinemised, lauluringid, helirännakud. Arvestades teadmatust antud olukorra ees, ei saa teha ka etteulatuvaid tööplaane. Tegelen puhkamisega, kodus toimetamisega, aktiivselt erinevate kehapraktikatega, nt jooga, käin looduses, tegutsen kasvuhoones, aias, nokitsen ja salvestan kodustuudios uut muusikalist materjali.

Sten Valdmaa: Tegemata on jäänud kõik proovid ja kontserdid. Eriti kahju on Jazzkaarest, kus pidin esinema Siim Aimla Funk Bandiga. Praegu õpetan Skype teel Saue muusikakoolis ja harjutan kodus pilli. Tegin Facebookis koos Tuuli Vellingu ja Carine Jessica Kostlaga lehe “Eesti Muusikute toetuseks”. Õpin ka Berklee Onlines veidi teadmisi juurde. Teen sellist Instagrami kus testin kitarripedaale trombooniga

Sten Valdmaa
Erakogu

Teet Velling:  Ära jäi Jääääre plaanitud kevadtuur kümnekonna kontserdiga ja ansambli ELVUS plaadiesitluskontsert Pärnu jazziklubis. Teen küttepuid, korrastan maakodu, teen puutööd ja harjutan. Lisaks teen internetis (bioloogia) õpetaja tööd.

Kristo Käo
Erakogu

Kristo Käo: Minul on ilmselt vedanud, sest käesoleval poolaastal oli mul plaanis pedagoogiliste kitarriduode arranžeerimine ja salvestamine ühele USA kirjastajale. Olengi seda jaanuarist alates teinud, käin maakodus salvestamas ja lõikamas. Ilmselt olen praegu üks neid väheseid klassikalisi kitarriste, kes iga päev raha eest pilli mängib. Märtsi lõpus oleksin teorbimängijana osalenud Corelli Barokkorkestris ja mänginud Henry Purcelli kava, see jäi kahjuks ära. Suvel on üsna palju kontserte tulekul, harjutan nendeks, kuni pole tulnud teadet ära jäämisest.

Aleksandra Kremenetski
Erakogu

Aleksandra Kremenetski:  Olen hetkel emapuhkusel, siiski jäi märtsis-aprillis ära paar tähtsat kontserti ja mõned proovid. Maikuus jääb märksa rohkem üritusi ära.  Üritan oma kodustuudiot käima lükata – on materjali, mida sooviks salvestada (kuna mikripark ei ole päris-stuudioga võrreldav, ilmselt on see rohkem enda jaoks, eks näeb). Harjutan pille, kasvatan lapsi, tegelen aia harimisega – talukohas on palju tegemist. Olen alustanud leivaküpsetamisega. Meeldib väga.

Kaire Vilgats: Kuigi jah, kokku lepitud tööd jäid tegemata (sealhulgas Suured tüdrukud kontserdid ja ka Eurovisioon), siis minu silmis on see aeg pigem süllekukkunud võimalus vaadata enda sisse ja mõelda, kas see ratas, milles nii mugav oli kulgeda, üldse on see, mis nii suurt fookust vajab? Olin ju teadlik, et pole, aga nüüd on selleks päriselt aega ja ruumi, et teadvustada. Väärtustada rohkem ennast, peret, teisi inimesi, loodust, seda maailma, suhteid… Kainestav aeg! Olen enesearengus suuri samme teinud juba varem, aga praegu on aega lugeda, lastega tegeleda, käia jooksmas, pikkadel jalutuskäikudel, teha perele süüa ja tõesti nautida laua taga veedetud ühist aega. Erialaselt olen hakanud lugusid jälle maha võtma, rohkem klaverit mängima, üldse suuremaid plaane tegema ja unistama. Imeline aeg.

Rene Puura: Ega peale esinemiste midagi muud olulist ei olegi jäänud tegemata, mida ei saaks edasi lükata. Peale pilliharjutamise ja internetist igasugu põnevate asjade otsimisele jõuab ka korralikult kodus süüa teha, mis muidu igapäevaselt võib palju aega enda alla neelata. Ja kindlasti saab rahuliku tundega tegeleda nende asjadega, millega sa muidu väga ei tegeleks, kuna aega on vähe.

Raul Ukareda:  Ära on jäänud hulk kontserte, kõik muu on üsna endine. Igasuguseid käike ja väljaspool kodu toimetamisi on vähem, seega saab rohkem harjutada ja tegeleda asjadega, milleks varem ei osanud aega võtta. Aga loomulikult tegelen iga päev ka Augustibluusi asjadega. Oleme optimistid ja loodame, et festival toimub õigel ajal ja plaanitud mahus. Oleme Carlosega andnud ka ühe virtuaalkontserdi.

Sofia Rubina:. Ära on jäänud osalemised mitmetel festivalidel, Kaunasjazz, kontsert Poolas koos Kaunas Big Bandiga, esinemised minu viimase plaadi materjaliga ning palju tööd ehk live esinemisi, mis on minu peamine sissetulekuallikas. Jätkan tööd Saue muusikakoolis kahe õpilasega ja aitan oma last online kooliõppes. Vabal ajal kirjutan muusikat uue plaadi jaoks. Hetkel täiendan ennast ka läbi online music business kursuse Ukrainas.

Raul Sööt
Erakogu

Raul Sööt:  Ära jäi 1. aprilliks kavandatud Aavo Otsa brassorkestrile ja solistidele kirjutatud teose esmaettekanne EMTA kontserdisaalis. Loodetavasti toimub see kontsert millalgi oktoobris, saame näha. Jätkan oma õpilastega tööd internetikanalite vahendusel (Zoom, Classroom, e-post). Loen kirjandusklassikat nii palju kui jaksan, kuulan netiavarustes leiduvaid suurepäraseid loenguid ja/või intervjuusid oma valdkonda põhjalikult tundvate teadlastega-autoritega. Õpin iga päev midagi uut.

Pille Rite Rei
Erakogu

Pille Rite Rei: Tulin Eestisse just kontserte andma ja kahjuks jäidki nüüd kõik ära. Peale selle pidin kirjutama ühe seade kammerorkestrile ning tundub nüüd (kindlalt ei saa väita), et see kontsert jääb ära. Hetkel elan hoopis Saaremaal, Kuressaares. Maale koju veel ei julge minna. Päevi sisustan muusikakuulamisega ning avastasin ka uue hobi, teen nimelt kaarte niidigraafika tehnikas. Endal tervis korras! Rootsi  kahjuks praegu minna ei saa. Kodu ju tegelikult Malmös.

Pille Rite niidigraafikas käsitöökaardid

Rainer Michelson: Ära on jäänud kontserte Eestis ja ka väljaspool Eestit! Ega siin muud ei olegi teha kui nokitseda uute lugude kallal ja teha kodu stuudios uusi demosid ning teha ettevalmistusi stuudio tööks kui piirangud lõppevad!

Mikk Saar: Mis on jäänud tegemata? No kõik mis on seotud aktiivse esinemise ja proovide tegemisega on meil ju nüüd lõppenud teadmata ajaks – üleöö töötud. Kuna esinemisi enam õhtuti ei ole, siis seda aega saab mõnusalt perega hängides veeta. Võtsin välja ka paar mõnusat raamatut mida lugeda (äärmiselt mõnus vahelduseks nii õhtuid mööda saata). Alustasin uue albumi tarbeks lugude kirjutamisega ning leiduba ka aega kitarri harjutada. Sellise eluga võib täitsa ära harjuda.

Teet Raik
Erakogu

Teet Raik:  Kuivõrd olen seotud mitmete koosseisudega, siis on suuremaid ära jäänud projekte üksjagu. Kaitseväe orkestri dirigendina jäid mul ära Jaak Joala ja Georg Otsa sünniaastapäevale pühendatud suuremad kontserdid Tallinnas ja väljaspool. TTÜ BigBändi juhina samuti planeeritud kevadkontserdid Nõmmel ja Mustamäel. Helin-Mari Arderi trioga mitmed väiksemad esinemised kontserdid. Nii, et jah see periood on ikka päris korralikult raputanud.  Eks neid lõpetamata projekte on palju, mille jaoks nüüd aega on. Peamiselt saab aega veeta arvuti taga korrastades orkestri seadeid, lõpetades mitmeid varem salvestatud videoprojekte jms. Suuremad asjad on tulemas veebi vahendusel TTÜ BigBändi ja solist Kristjan Karmoga, samuti Kaitseväe orkestriga. Kindlasti teeme veebi-live’i ka Helin-Mari Arderi ja Ara Yaralyaniga. Ja muidugi igapäevaselt võtab suure osa päevast ka lastega koolitükkide tegemine ning neile kasuliku tegevuse leidmine. Igavuse ja tegevuse puuduse üle kurta ma kindlasti ei saa.

Previous

Muusikud muusikast: Laur Joamets

Next

Muusikud muusikast: Bianca Rantala

Check Also