Pühapäev, mai 19 2024

Ajakiri Kitarr käis nädalavahetusel F-Hoones Tudengijazzil, ja silma hakkas energiline Otsa Muusikakooli tudengitest koosnev fusion’i-kvintett group conFusion. Lava oli energiast tulvil, seevastu kaamera aku sai kiirelt tühjaks ja teisi bände pildistada ei õnnestunudki.
Proovisin bändi kitarristiga jutule saada, ent viiuldaja Liis Lutsoja ilmudes, tegi Kristen kiirelt minekut.

Tekst ja fotod: Kris Moor

Internetist teie kohta eriti palju välja ei guugelda. Ainult seda, et tegutsete juba aastast 2010 ja ajate 70ndate proge-rokk-fusion’i liini. Kas muusikamaitse on see, mis on teid bändina kokku viinud?

Tõttöelda alustasime paar aastat tagasi natuke teise koosseisuga. Ajasin pundi kokku, et teha Otsa koolis aasta üleminekueksamiks paar lugu. Aga kõik tuli nii vahvalt välja, et mõtlesime, et prooviks midagi edasi arendada. Hiljem aga selgus, et päris sellise koosseisuga bänd nii hästi ei toiminud. Võib-olla oligi asi muusikamaitses ja erinevates huvides. Läksime sõpradena lahku, alles jäime mina ja bassimees Villem Rootalu. Võiks öelda, et tõepoolest, uue koosseisu tõi kokku ühine muusikamaitse. Olen äärmiselt õnnelik, et olen oma bändi saanud sellised suurepärased noored muusikud nagu Liina Kuill klahvidel, Kristen Kütner kitarril ja Ott Adamson trummidel.

Kas Sina oled group conFusioni süda ja hing, mängid n-ö esimest viiulit ja valid ka repertuaari?

Ei julge päris nii ütelda, et mina olen süda ja hing. Meil on nii hästi läinud, et kõik on hinge ja südamega asja kallal. Aga eks ma üks eestvedaja ole jah. Mulle meeldib hirmsasti organiseerida ja asju korraldada. Repertuaari valin tõepoolest enamjaolt mina. Tähendab, mina pakun loo välja ja siis me koos arutame − ilmselt ka seepärast, et ma mängin viiulit, ja viiulit teatavasti sellises muusikas eriti tihti ei kuule. Peame leidma lood, kuhu suudame viiuli hästi sobitada.

Kui tihti te proove teete ja uusi lugusid õpite?

See oleneb konkreetsest ajahetkest, kas on mingi esinemine tulemas või kuidas on teistel aega. Eks me kõik ole tegusad inimesed, osad meist on ka mõne teise bändi liikmed. Ott Adamson mängib Dramamamas, Villem Rootalu Kruuvis.
Üritame proovi teha ikka paar korda nädalas. Oleneb, kuidas me teiste proovide, kooli või muude tegemiste kõrvalt ühiseid aegu leiame.
Uusi lugusid on vaja üpris tihti juurde õppida, siis tulevad vanad lood ka kuidagi paremini välja. Nii saab kogu kava justkui uue energia.

Kas lugude seaded tulevad niisama kokkumängimise/jämmi käigus, või Otsa kooli inimestena näete selleks hoopis teistmoodi vaeva: kirjutate näiteks seadeid ringi ja mässate enamus ajast nootidega?

Seda tuleb igatpidi ette. Sellise muusika puhul on lugudes hästi palju konkreetsust, ei saa väga hämada. Mõtleme palju ette ja kirjutame lood välja. Aga proovis jämmime tõesti ning vaatame kuidas ja mispidi lugu päriselt toimib. Teoorias ja paberil võivad paljud asjad toimida, aga tegelikkuses ei kõlba kuhugi!

Kas te oletegi rohkem interpreteeriv bänd või esitate ka originaalmuusikat?

Oleme rohkem interpreteeriv bänd. See on lihtsalt metsik, kui palju on vägevat aastatetagust muusikat, mida praegusel ajahetkel eriti ei esitata! Kui internetis, erinevates fonoteekides ja vinüülipoodides sorida, leiab niivõrd suurepärast kraami, et seda lihtsalt peab interpreteerima! Meie sooviks on tuua see muusika kuulajate ette live-olukorras.
Eks me jändame omaloominguga ka natukene, aga see ei ole hetkel prioriteet. Hirmus raske on panna kavasse lugusid, mis on küll meie omad, aga oleksid samal tasemel nende teiste lugudega. Aga ehk kunagi…

Bändi nimest võiks eeldada, et kaldute rohkem fusion’i poole. Millised bände te kõige rohkem interpreteerite?

Meie suurimad lemmikud on fusion’i alustalad John McLaughlin & Mahavishnu Orchestra. Lisaks on hetkel kavas ka Frank Zappa, Mike Stern, Uzeb, Jean-Luc Ponty, Didier Lockwood jne. Tulevikus on plaanis läbi kammida rohkelt teisigi tuntuid ja tundmatuid jazzrock’i muusikuid.

Viimasel ajal olete tihedalt andnud mitmeid kontserte. Millised on tulevikuplaanid?

Olen isegi imestanud, et alates novembri lõpust, kui selle koosseisuga alustasime, on kontserte olnud üpris mitu. Kuid eks tulevikus on plaan saada võimalikult palju vahvaid ja inspireerivaid esinemiskogemusi. Püüame ka mingeid asju lindistada.
See on vägev tunne, kui saab teha muusikat nii toredate ja musikaalsete inimestega. Loodan, et see niipea ei lõppe!
Järgmine kontsert on 11. aprillil Tartu Jazziklubis koos suurepärase IHM Trioga. Olete kõik väga oodatud!

group conFusion
(G. Otsa nim. Talllinna Muusikakool)

Liis Lutsoja – viiul
Liina Kuill – klahv
Kristen Kütner – kitarr
Villem Rootalu – bass
Ott Adamson – trummid

Vaata ka bändi värsket Facebooki lehte:
http://www.facebook.com/groupconFusion

Previous

Rock'n'roll

Next

Tartu ansambel Prantsusmaal

1 comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also