Akordid, duurid ja “tuurid” kitarril


Aeg-ajalt on kuulda, kuidas keegi räägib kellestki, kes oskab kitarril “duure” mängida või mõni mees oskab isegi “tuure” 🙂 See, kes kitarrimängust suurt ei tea, noogutab ja arvab, et täitsa lahe. Mis need duurid siis on?

Kui mingi pill mängib üht nooti korraga, siis see on meloodia. Kui aga kõlab juba vähemalt kolm nooti korraga, on see akord. Pole päris ükskõik, millised need kolm nooti on, aga kõige lihtsam akordi tüüp ongi kolmkõla. Ja kolmkõlasid on kaht tüüpi – duurid ja mollid. Duure peetakse rõõmsakõlalisteks ja molle kurvakõlalisteks. Miks nii? See tuleb füüsikast ja ülemhelide teooriast, aga 90% inimestest suudab duure ja molle ilma mingi ettevalmistuseta eristada.

Nii et need, kes oskavad duure mängida, oskavad tavaliselt ka molle mängida – duure ja molle on olemas võrdselt ja lihtsalt kuidagi on läinud käibele väljend “duurid” kitarril mängitavate akordide kohta. Akordid pole aga ainult kitarrimängijate mängumaa – akorde võib mängida iga pilliga. Mõni pill võimaldab küll vaid üht nooti korraga mängida, aga siis tuleb kampa võtta näiteks teine samasugune pill – hea näide on ju laulukoor.

There is no more story.
Next Kitarri harjutamisest I

No Comment

Leave a reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.