Esmaspäev, juuni 24 2024

Iga laps teab, et kitarril on kuus keelt. Aga kas see ikka on alati nii? Tegelikult saame tuua mitmeid näiteid kitarride kohta, millel on keeli rohkem või isegi vähem kui kuus. Mõnikord on sellele selge põhjendus, kuid siiski mitte alati. Teeme asja veidi selgemaks.

Kui ma oma loengutes kitarri ajaloost räägin, siis alustan ma tavaliselt renessansskitarrist. Loomulikult oli kitarre ja kitarri taolisi istrumente ka varem juba olemas, kuid renessansskitarrist edasi näeme me ilmselget arengut. Renessansskitarril oli neli topeltkeelt. Barokk-kitarril oli viis topeltkeelt, mis 18. sajandil arenes kuuekeelseks kitarriks, millel keeli endiselt topelt. Seejärel kaotas klassikaline kitarr topeltkeeled ning moodi tuli kuuekeelne instrument. Samal ajal mängiti veel edasi ka viie topeltkeelega barokk-kitarri ning lautot, millel oli 13 keelt.

Kuid nagu me võime lugeda Stuart Botton’i raamatust Julian Bream: Muusikalise karjääri alused, mängis noor Julian alguses ükskõik mida väljaarvatud kuuekeelset kitarri. See oli juba 20. sajandi esimesel poolel. Samal ajal kaasasid venelased oma romanssidesse seitsmekeelse kitarri ning brasiillastele meeldis samuti oma samba ja choro traditsioonides kasutada seitsmekeelset kitarri. Ibanez’i kuulus RG7321BK on samuti seitsme keelega.

Enam kui seitse keelt? Näiteks Paul Galbraith ja Gören Söller on mänginud 8-ja 11-keeleseid kitarre. Lisaks on veel olemas harf-kitarr, millel on oma ajalugu ning mis ulatub tagasi 19. sajandisse. Nendel instrumentidel võib keelte arv olla erinev. Näiteks Finn Andrews mängis 17-keelset harf-kitarri. Loe rohkem harf-kitarride kohta. Teema kokkuvõtteks vaata, kuidas mängib Pat Metheny oma 42-keelset Picasso kitarri.

Aga vaatame ka, mis on miinimum keelte arv, mida me mängimiseks vajame? Omaette vaatepilt on 150 aastase ajalooga kolmekeelne Ameerika sigarikarbi kitarr. Ja muidugi pead Sa nägema Alvin Quinn’i mängimas kahekeelset basskitarri.

Seega ei oma tähtsust kui palju keeli sul on. Oluline on see, kas suudad publikuga suhelda. Kas ka sinul tekkis teemaga seoses mingeid mõtteid?

Previous

Vasakukäeline kitarrist?

Next

Mis kummaline pill see on? Kitarriga Indias

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also