Laupäev, aprill 20 2024
Major and minor

Kõige lihtsam viis akordidega kitarril tutvust teha, on avada mõni akordiraamat või lihtne online akordiehitaja ning sealt akordikujud pähe tuupida. See töötab hästi, kuni kolmeduuri lood on sinu ülim eesmärk. Kui aga tahad juba teada, kuidas ühendada meloodiat harmooniaga ja mängida nii, et sinu peas kõlav “Knockin’ on Heaven’s Door” ei oleks kõige teiste jaoks “Põdra maja” või “Õllepruulija”, on tarvis akordidest rohkem teada. Sa pead teadma, mis on akordi sees ja miks.

Akord on see, kui mitu heli kõlab korraga. Asjalikud küsimused oleksid: Kui mitu heli ja millised helid? Kõige lihtsam akorditüüp on kolmkõla. Nagu nimi ütleb, on meil tarvis kolme nooti. Need aga ei saa olla päris suvalised noodid. Akordid koosnevad tertsidest. See tähendab, et noodid on “üle ühe”. Näiteks, kui esimene noot on C, siis ülejärgmise noodiga (E) moodustavad nad tertsi. Vaata parempoolset pilti. Seal on kaks tertsi üksteise peal ja ongi meil kolmkõla.

A triad is made up of two thirds

Kuna tertsid võivad olla suured või väikesed, on võimalik moodustada neli erinevat kolmkõla. Neist tuntumad on duur ja moll. Duur ja moll ehk mazhoor ja minoor on popmusas levinud harmooniate aluseks ja moodustavad peamise kontrasti.

Kui tahad õppida ise kolmkõlasid moodustama ja mängima, siis saad seda teha Kitarrikooli tasuta netikursuse III tasemel.

Kolmkõla on vaid osake harmooniates kasutatavatest akorditüüpidest, aga nad on võimsad tööriistad ning alus asjade mõistmiseks. Muide, paljud muusikastiilid piirduvadki peamiselt kolmkõlade kasutamisega.

Previous

Kitarrimuusika salvestamine kodus

Next

Mis on septakord?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also