Esmaspäev, juuni 24 2024

Eelmises ajakirjanumbris õppisime ära „Kandle asemel” teema. Ja nagu lubatud, võtame seekord ette ja mängime maha ühe mõnusa ja väleda kantrisoolo.

Vahur Vessart

Tekst: Vahur Vessart
Foto: Kris Moor

Enne kui alustame, soovitan kõigil teha väikese virgutusvõimlemise, sest selle soolo õppimiseks peab näpp olema soe ja mõistus vahe. Ehk tasuks mängida ka kiiruse- ja tehnikaharjutusi, sest loo tempo on suhteliselt kiire: tuleb mängida kuueteistkümnendiknoote tempoga 124 lööki minutis (metronoom lööb neljandikke). Soovitav oleks, et enne on omandatud viimases ajakirjanumbris ilmunud „Kandle asemel” teema, siis on lugu arusaadav ja olete ka tehniliselt paremini valmis.

Eks igaühel on oma metoodika, kuidas lugusid õppida, aga mina soovitaksin kõigepealt loo mitu korda läbi kuulata − ilma kitarrita. Proovige meloodia meelde jätta ja laulge kas või kaasa, et tekiks õpitavast korralik ülevaade. Ning siis võtke lugu takthaaval ette ja leidke mõlemale käele sobiv sõrmestus. Kui esimene takt on peas ja sõrmes, võtke ette teine ning siis mängige kaks takti järjest. Kasutage ka metronoomi ja püüdke kiirus viia loo temponi (124). Võite alustada näiteks metronoom = 60 lööki minutis ja liikuda väikese sammuga, kuni jõuate 124ni, soovitavalt isegi kiiremaks. Tehnilistest võtetest tuleb soolos ette venitusi, venituste hoidmist, legato‘t üles ja alla, parema käe hübriidtehnikat, lahtiseid keeli, chicken pickin’it (taktid 13, 14) jne. Soolot takthaaval lahkama ma ei hakkaks, kuid kui keegi ei saa noodist aru, kuidas mängida, siis võite mulle julgesti meilida.
Kui olete minu soolo ilusasti selgeks saanud, mängige enda oma. Kindlasti saab see palju parem olema, sest ta on teie oma! Ja saatke oma soolo salvestus palun ka mulle.

Vaata noote ajakirjast Kitarr 6/2013

Helifailid:
Soolo taust aeglane:Kandle asemel soolo taust aeglane

Soolo taust: Kandle asemel soolo taust

Soolo: Kandle asemel soolo

Keeled pooleks!
vahurvessart@gmail.com

Previous

Kitarr pärimusmuusikas. III osa

Next

Džässimprovisatsioon ja harmoonia II osa: akordid ja kitarrikael

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also