Teisipäev, märts 19 2024

13. mail väisab klubi Tapper (Pärnu mnt. 158) tõeline Poola metalmuusika delegatsioon, kui üles astuvad legendaarsed Poola bändid Vader, Decapitated ja Thy Disease. Poolakaid soojendab veel äsja toimunud Dark Tranquillity kontserdilt Eesti publikule tuttav Rootsi death metal’i kollektiiv Nox Vorago ja õhtu avab Vene thrash metal’i bänd Thrashred.

Vader

Vader on pikaaegselt tegutsenud Poola death metal’i bänd, mis asutati 1983. aastal kitarristide Piotr „Peter” Wiwczareki ja Zbigniew „Vika” Wróblewski poolt. Bänd alustas kui thrash metal’it /speed metal’it mängiv kollektiiv, kuid üsnagi kiirelt tehti pööre ekstreemsema muusika poole. Sellegipoolest on bändi esimestel demodel (1988−1990) ja ka nende ’90ndate loomingus üleüldiselt tunda algusaegade speed metal’i hõngu. Kogu 80ndate aastate vältel oli bändi koosseis ebastabiilne ning 1986. aastal lahkus sealt ka asutajaliige Wroblewski. Sellest ajast tänase päevani on Vaderi ainukeseks püsiliikmeks olnud kitarrist Wiwczarek, kuigi kindlasti ei tohi mainimata jätta bändi esimesel viiel albumil kaasa teinud trummarit Krzysztof „Docent” Raczkowskit, kes lahkus bändist 2005. aastal alkoholiprobleemide tõttu. Need probleemid olid ka põhjuseks, miks kõigest viis kuud peale Vaderist lahkumist, 2005. aasta augustis, suri Raczkowski südamerikke tagajärjel kõigest 34-aastasena.

Vaderi debüütalbum „The Ultimate Incantation” nägi ilmavalgust 1992. aastal, ilmudes prestiižse ekstreemmuusikat kultiveeriva Earache Recordsi alt, kelle tähelepanu oli võidetud 1990. aasta „Morbid Reich” demoalbumiga. Vaderi debüütalbumilt pärineb ka üks nende tuntuimaid lugusid „Dark Age”, millele tehtud video oli esimene Poola bändi poolt tehtud klipp, mida näidati MTV-s. Koostöö Earcache Recordsiga jäi küll üürikeseks, kuid Vaderi talendikus polnud kunagi kahtluse all ning bänd on enamuse oma karjäärist veetnud suurte metal’i-kallakuga plaadifirmade (Metal Blade, Candlelight) artistina, olles oma viimased neli albumit üllitanud Nuclear Blasti alt. Peale oma debüüdi ilmutamist tulid Vaderile ka kutsed välismaal mängida, mida sinnani polnud teostatud, ning aega raiskamata tuuritas bänd juba 1993. aastal mööda Lääne-Euroopat ja Põhja-Ameerikat koos death metal’i absoluutsete tippudega (Bolt Thrower, Grave, Dismember ja Deicide). Sellest ajast saadik on tihe tuuritamine nii siin kui ka sealpool Atlandi ookeani (ning ka Aasias) olnud Vaderi eksistentsi loomulik ja vajalik osa, kuna Wiwczareki jaoks on bändi koha pealt eluliselt tähtis anda unustamatuid kontserte. Nagu tuuritamine, on ka liikmete tihe vahetumine olnud Vaderi eksistentsi loomulik osa, kuid Tallinnas esinev koosseis, kuhu kuuluvad peale Wiwczareki ka kitarrist Marek „Spider” Pająk, bassist Tomasz „Hal” Halicki ja trummar James Stewart, on edukalt koos mänginud juba viimased kuus aastat. Olles üles astunud igas maailmajaos ja kõikidel suurematel metalmuusika festivalidel, pole Vaderil jäänud enam midagi tõestada ning Tallinnas esineb publikule tõeline death metal’i legend, kes on tegutsenud žanri päris algusaegadest alates.

Decapitated

Kontserdi teiseks peaesinejaks on populaarsuselt vast ainult Vaderile ja Behemothile alla jääv Poola metal-skeene kolmas gigant Decapitated, kes viimati külastas Eestit 2013. aastal, kui soojendati Rootsi ühte läbi aegade tuntuimat ja mõjukaimat kollektiivi Meshuggah. Decapitated sai oma alguse 1996. aastal Krosnos, mil alles mürsikueas vennad Wacław „Vogg” Kiełtyka (kitarrist ja peamine laulukirjutaja) ja Witold „Vitek” Kiełtyka (trummar) panid bändile nurgakivi koos lähedasest sõbrast vokalisti Wojciech „Sauron” Wąsowiczkiga. Aasta hiljem liitus bändiga ka bassist Marcin „Martin” Rygiel, ning see nelik kirjutas end metal’i ajalukku kui üks talendikamaid tehnilise death metal’i grupeeringuid läbi aegade. Oma esikalbumiga, pealkirjaga „Winds of Creation”, sai bänd maha 2000. aastal ja see kuulutati paljude metal-muusikale keskenduvate väljaannete poolt tolle aasta parimaks debüüdiks. Albumi produtseeris Vaderi juhtfiguur Piotr Wiwczarek, ning taaskordselt väärib tähelepanu bändiliikmete vanus hetkel, mil loodi üks death metal’i läbi aegade kiidetuimaid debüüte: Vitek – 15, Rygiel – 16, Vogg – 17 ja Sauron 18. Olles juba eelnevalt demodega põrandaalustes ringkondades oma nime levitanud, katapulteeris Earache Recordsi alt välja antud plaat bändi kogu muusikamaailma orbiidile. Tõeline tähelend algas kaks aastat hiljem, kui anti välja teine kauamängiv „Nihility”, mis sammus helipildiliselt debüüdiga sama rada, kuid oli rafineeritum ning küpsem. Tollelt albumilt on pärit ka bändi kuulsaim lugu, „Spheres of Madnes”. Peale „Nihility” väljalaskmist tuli bändile aina paremaid ja paremaid kontserdipakkumisi riburada. Vokalist Wojciech „Sauron” Wąsowiczkiga anti välja veel üks album, 2004. aasta „The Negation”, enne kui ta bändist 2005. aastal lahkus ja asendati Adrian „Covan” Kowanekiga, kellega koos salvestati neljas album „Organic Hallucinosis”, mis nägi ilmavalgust 2006. aastal. See plaat tõi bändi helipilti eelnevalt puudunud tihked kitarrigruuvid ja tõstis esile ohtraid polürütme. Need elemendid on sest ajast saadik olnud bändi käekirja lahutamatuteks komponentideks. Poolteist aastat peale „Organic Hallucinosise” ilmumist tabas aga bändi tragöödia, kui tuuril olles ühest peatuspunktist teise sõites põrkas Decapitatedi tuuribuss kokku veokiga. Kokkupõrke tagajärjena suri kõigest 23-aastasena bändi trummar Vitek, ja vokalist Kowanek sai nii raskelt vigastada, et sõltub tänase päevani täielikult oma perekonnast, kes tema eest igakülgset hoolt kannab. Enne õnnetust oli bändist lahkunud ka bassist Rygiel ning korraks tundus, et Decapitatedi lugu sealkohal lõppebki.

 

2009. aastal aga taaselustas Vogg – kes oli alati peamiseks laulukirjutajaks – bändi, ning Decapitated on sestsaadik ilmutanud kaks äärmiselt edukat albumit, 2011. aasta „Carnival is Forever” ja 2014. aasta „Blood Mantra”. Mõlemad plaadid kõlavad vihaselt, kiirelt ja on võitnud fännide südameid oma kompromissitute kitarripartiide ja vastleitud atmosfääriliste ekskurssidega. Päris uut materjali on bändilt oodata juba sellel aastal, ning vastilmunud on ka tuleva albumi – pealkirjaga „Anticult” – esimene singel „Never”, mis on täis täpselt sedasorti draiv’i ja riff’e, mida me oleme harjunud Decapitatedilt saama. Wacław „Vogg” Kiełtyka kõrval astuvad Tallinnas bändi loomingut esitama veel vokalist Rafał „Rasta” Piotrowski, kes on olnud bändi liige selle taaselustamisest saati, ning trummar Michał Łysejko ja bassist Hubert Więcek. Decapitatedi edasisammumist kõigi raskuste kiuste on olnud inspireeriv jälgida ning kuigi Tallinnas kõlama hakkav muusika pole oma olemuselt päris pehme palsam hingele, pole kahtlustki, et just muusika tegemine ja sinna oma hinge puistamine on olnud see, mis on Kiełtykal aidanud oma eluga edasi minna. Ning milline võimas muusika see on, mida ta on loonud.

Tallinnas esineva Poola kolmiku viimane bänd on asutatud 1999. aastal Krakowis ning on industriaalset (death)metal’it esitav Thy Disease. Nagu ka Vaderi puhul on Thy Disease ridadest läbi käinud terve ports muusikuid ja ainukeseks algusaegadest alles olevaks liikmeks on bändi kitarrist, industriaalsete osade komponeerija ja loominguline juht Sebastian „Syrus” Syroczyński. Thy Disease, kelle loomingut võib võrrelda bändidega nagu Dagoba, Sybreed või Mnemic, on kokku välja andnud kuus stuudioalbumit, milledest viimane, „Costumes of Technocracy”, nägi ilmavalgust 2014. aastal. Bändi lood kujutavad tihti post-apokalüptilist maailma, mida valitsevad rahaahned korporatsioonid, ning läbivateks teemadeks on nihilism ja tulevikuühiskonna kirjeldamine.  

Sündmus Facebookis

Pileti saab SIIT


  
Previous

Teet Velling: „Mida rohkem aega teadusest üle jääb, seda rohkem teda muusikale läheb”

Next

Sakslased tegid Eesti metal-skeenest vägeva dokumentaalfilmi

Check Also