Reede, oktoober 11 2024

Mida tähendab rütmimuusika? See on Eesti muusikahariduses küllaltki uus sõna ning vajab paari selgitavat märkust.

ERMHL

Tekst: Virgo Sillamaa
ERMHLi loomise initsiatiivgrupi liige

Rütmimuusika on koondnimetus muusikastiilidele, mida seostatakse rütmigrupiga (trummid-bass-kitarr-klahvpill). Sinna alla võib kindlasti lugeda džässi, roki, popi, bluusi, kantri, aga ka paljude teiste muusikastiilide alaliigid ja -žanrid. Samas võib see stiilidest sõltumata viidata lihtsalt tüüpkoosseisule. Rütmimuusika kui termin on kasutusele võetud Skandinaavia maade eeskujul ning 2009. aastal asendas see ka Eesti muusikaõppekavades senise popdžässi. Nii on meil praegu rütmimuusika osakonnad nt Otsa- ja Elleri koolis, samuti on rütmimuusikat võimalik õppida juba teisteski muusikakoolides (nt Viljandi, Pärnu, Saue jt). Siiski on väga palju neid, kes õpivad rütmimuusikat muude võimaluste puudumisel või ka muudel põhjustel eraõpetajate juures. Pilli- ja ansamblitunde saab siit-sealt huvikoolidest, noortekeskustest ja mujaltki. Õigupoolest ei tea keegi täpselt, kui palju ja mida rütmimuusikaalast Eesti eri paigus õppida saab. Kuna see on üsna uus hariduse suund, pole paljude asjade õpetamiseks traditsioone välja kujunenud. Ka õppematerjale (iseäranis eestikeelseid) napib.

2012. aasta kevadel toimus Otsa-koolis rütmimuusikahariduse konverents, kus lahati probleeme, puudujääke ja ka võimalikke arengusuundi. Sarnane sündmus toimus 2013. aasta kevadel Männiku metsatalus Viljandi lähistel, kus peeti esimest korda rütmimuusikahariduse võrgustikuseminari. Mõlemal puhul tuli selgelt esile vajadus keskse organisatsiooni järele, mis võtaks enda mureks rütmimuusika õpetajate koostöövõrgustiku loomise, Eesti rütmimuusikahariduse hetkeseisu kaardistamise, puudujääkide analüüsimise ning nende kõrvaldamise.

Lõpuks hakkab see plaan realiseeruma ning 30. septembril, kell 12 toimub Telliskivi loomelinnaku Mustas saalis Eesti Rütmimuusika Hariduse Liidu avakoosolek. Osa võtma ja ka liitu astuma on oodatud kõik rütmimuusika õpetamise või muul viisil edendamisega seotud inimesed, olgu siis muusikakoolide või eramuusikaõpetajad, muusikakoolid ise nende juhtide ja arendajate näol, õppematerjalide loojad või kõik teised, kes tunnevad, et see neid kuidagi puudutab.

Rohkem infot: https://www.facebook.com/ermhl

Previous

SUUR FOTOGALERII: Kuressaare kitarrilaager 2013

Next

Metro Luminal − need kaks vana kassetti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also