Pühapäev, oktoober 6 2024

Kitarrikeelte vahetusNailonkeelte keskmine eluiga on 100 tundi mängu. See kehtib juhul, kui iga päev mõned tunnid mängida. Kui pill lihtsalt seisab, on see aeg märgatavalt lühem. Metallkeeled peavad veidi kauem vastu. Mis siis keeltega juhtub?

Nailonkeelte puhul on selgelt näha, et basskeelte mähis kulub astmetraatide kohalt lihtsalt läbi. Soolokeelte kulumist tõendab see, kui kõlaava kohalt ei ole keeled enam ühtlaselt siledad, vaid muutuvad karedaks. Kes ei kasuta mängimisel küüsi ega medikat, selle keeled muidugi karedaks ei muutu. Kõige olulisemad põhjused keelte vahetamiseks on:

  • Keel ei häälestu
  • Keele kõla on tuhmiks muutunud
  • Keel on katki

Need põhjused kehtivad igasuguste keelte puhul. Olgu nailon-, metall- või mõni uuest müstilisest materjalist keel. Keeltetööstus areneb pidevalt ja üritatakse luua keeli, mis peaksid kauem vastu. Iseenesest ei ole raske teha keelt, mille mähis ei kuluks, aga sel juhul hakkab kuluma astmetraat ja igal juhul on ju lihtsam vahetada keeli kui astmetraate.

Klassikalisel kitarril kasutatakse nailonkeeli. Mõne pilli puhul on erandina arvestatud ka sellega, et sinna saaks peale panna väga madala pingega metallkeeled. Siis peab aga kitarri kaela sees olema metallvarras (truss rod). Metallkeelte pinge on nailonkeeltest tunduvalt kõrgem ja tavaliselt lendab klassikalisel kitarril roop pealt, kui sinna metallkeeled peale tõmmata. Nüüd on nailoni asemele tulnud ka uued materjalid, näiteks KF, mida pakub Savarez.Kf trebles

Akustilisel kitarril ja elektrikitarril kasutatakse ainult metallkeeli. Akustilise kitarri kere ja kael on loodud taluma suuremaid pingeid ja nailonkeeled ei paneks korpust piisavalt vibreerima. Elektrikitarri heli jõuab võimendisse aga tänu magnetitele, mis tähendab, et häält saab teha vaid metall. Muidugi on erandeid – Eestiski on ehitatud piezosüsteemiga nailonkeeltega elektrikitarr.

Keelte valimisel tuleb arvesse võtta:

  • Keelte materjali
  • Keelte pinget
  • Hinda

Keelte valmistamisel kasutatakse väga erinevaid materjale: metallkeelte puhul on koostisosadeks igal juhul teras, pronks, hõbe ja kindlasti veel sada ühendit. Nailonkeelte puhul on oluline see, et nad ei olegi alati nailonist! Kasutatakse mitmeid uusi süsinikühenditel põhinevaid materjale ja mõnele need ei meeldi. Kui keelte pakil on kirjas: clear nylon, võid kindel olla, et soolokeeled on tõesti nailonist.

Keelte pinge vali vastavalt mänguharjumustele ja pillile. Kui esined klassikalise kitarriga laval ja ei kasuta võimendit, on vaja väga aktiivselt heli tekitada. Selleks ei kõlba liiga pehme pingega keeled. Kui sul puudub keelte pingsuse suhtes eelistus, vali keskmise või veidi tugevama pingega keeled.

Ei ole mõttekas hakata välja tooma ja soovitama konkreetseid tootjaid. Häid keeli teevad paljud ja mitmed nimed ei ütle midagi. Kitarrikeelte komplekti hind on enamasti vahemikus 5-25 eurot. Üldiselt on muidugi nii, et odavamad on kehvemad ja kallimad paremad, aga tuleb meeles pidada, et odaval kitarril käivadki peal odavad keeled, sest kallid ei anna seal mingit efekti.

Previous

Kitarrimäng ja muusikateooria

Next

Millist kitarrimuusikat kuulad sina?

7 comments

  1. Mina panin 4000EEK maksvale kitarrile 16 EUR maksvad keeled peale ja kõla erinevus oli vägagi tuntav:))

  2. Aga kui kaua eelmised keeled peal olid olnud? 😉 Kui üle kahe nädala, siis tundub iga värske keel hoopis teine tase.

    Tõsiselt rääkides aga võiks seda öelda, et 4000-kroonine pill on tõenäoliselt juba puidust kõlakaanega ja seega mitte kõige odavam, et seal peaks tingimata neid 50-krooniseid hiina keeli kasutama, mis paljudel vineerikatel vabrikus peale pandud on.

  3. Aga mis tuleb siis teha kui keeled roostetaavad vn.
    Alguses kui kitarri ostsin olid keeled ilusad aga nyyd peale kuu aega m2ngimist on juba keeltel roste plekid:(
    Siis tuleks ka keeled 2ra vahetada??(tegu nailon keeltega ja rooste plekid on peal t2psemalt 4,5,6 keelel).

  4. Ma arvan, et see pole rooste, vaid hõbedase mähisega keelte pealmine kattekiht kulub maha ja tumedam värv tuleb välja. Kuu aega on isegi hästi ju – minul kipuvad nädalaga ikka minema 🙂 Kui veel häält teevad ja katki pole astmetraadi kohalt, võid ju mõnda aega edasi mängida.

  5. v2ga v6imalik.Ma eile vaatasin kitarri ennem m2ngimist ning panin t2hele:)
    Keeled muidu ise m2ngivad ja pysivad v2ga h2sti h22les ka veel:)

  6. Osta Elina 100 eek-i eest GHS keeltepuhastuspulk. Kui korra nädalas üle käid on keeled aina ilusad ja kõlavad.
    Ka mängimine aitab ka korrodeerumist vältida 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also