Laupäev, juuli 13 2024

2. detsembril andis Loits oma 20. aastapäeva puhul Tapperis kontserdi. Viimati juhtus see aastal 2011. Publikupuudust ei olnud, saal oli paksult rahvast täis ja liikuda oli raske. Juubeli puhul sai tehtud ka pisike intervjuu bändi frontmani ja lauljaga − Ahto-Lembit Lehtmetsaga.

_mg_1084wTekst ja fotod: Kris Moor

Vanadele legebändidele juubeliks elu sisse puhumine on viimasel ajal pigem reegel kui erand. Ma saan aru, et Loits võttis pillid kotist välja publiku tungival survel.

Jah, uus ring vanu bände on lihtsalt saanud ajapikku legeks. Loomulik asjade kulg. Aga meie plaan ei olnudki vanale hinge sisse puhumine. Lihtsalt tulla ja teha üks väga hea asi. Sel aastal on Loitsuga nii palju häid asju juhtunud, ja Loits 20. sündmus oli miljoni pisidetaili kokku jooksmine. Võib ju rääkida aasta alguses menukiks müüdud inglise ajakirjaniku Dayal Pattersoni (Terrorizer / Metal Hammer) poolt kirjutatud raamatust “Black Metal: Into the Abyss”, kus on peatükk pühendatud ka Loitsule… ja sealt hargnema hakkanud sündmustest. Dayal pidi väisama ka meie juubelit, aga kahjuks haigestus vahetult enne lendu.

Eelmisel ja viimasel aastal oled sa kõvasti vaeva näinud, et Loits ei ununeks. Kuivõrd võib see publiku tungiv surve olla seotud su enda FB tegevusega?

Jah, Loits on minu DNAs. Lisaks sellele, et kõik küsivad, ma ka päriselt tegelen iga päev Loitsu asjadega. Nii lihtsalt on, et kõik, mis mul on, on tänu Loitsule ja vastupidi. Ja see ratas veereb juba pikka aega omaette. Kes lähemalt kursis, see teab, et iga aasta Loitsuga midagi toimub, ilma, et bändi üldse oleks. Ilmuvad taasväljaanded ja särgid, käiseembleemid ja mida iganes.

Eesti artistide puhul pole see siiski just tavaline, et üks Mehhiko plaadifirma hakkab tegevuse lõpetanud bändile peale käima, et teeme uue plaadi. Ja kui selgub, et plaadi jagu materjali pole, siis viskab ise ideid tribuutplaadiks. On teie järgi seal Mehhikos tõesti nii suur nõudmine?

Loits on varemgi Mehhikos plaate välja andnud. “Ei kahetse midagi” üks versioon ilmus nimelt seal. Kui Facebooki Loitsu lehe sõbralisti vaadata, siis suur enamus on seal Jeesused ja Silvad, ehk peale Eestit juhivadki tabelit Kesk- ja Lõuna-Euroopa riigid. Loitsu demo näiteks ilmub kohe-kohe Brasiilias. Ehk siis vastus on jah!

_mg_0996w_foto_kris_moor
“Aga silmad lähevad ise tagurpidi, see ei ole poos…” (Foto: Kris Moor)

Laval välgutad palju oma silmavalgeid, mis paneb mõtlema, miks te bändil selline nimi? On selle taga miski metafüüsika?

Võiks ju olla, alguses kindlasti oligi. Meie esimene album “Ei kahetse midagi” tegeleb vähemal või rohkemal määral ka metafüüsikaga. “Tulisilma sünd” on näiteks puhtalt läbi isikliku kogemuse loodusega suhtlemisest.

Aga silmad lähevad ise tagurpidi, see ei ole poos. See on lihtsalt nii, ja ma ei teagi miks. Loitsu lood ju ikka manavad midagi… Lugu “Raiugem Ruunideks” näiteks: “Haavad, mis lööme ei armistu. Mõttes need raiume ruunideks.”

Lavalolekut ei mõjuta see üldse, sest nimesaamislugu on kõige muu alla mattunud. Enne Loitsu olid nimevariandid Mardus ja Varangus − no kordades nõrgemad kui Loits. Eks iga lugu võiks midagi korda saata − mingit mantrat me ju kordame iga looga − seega Loits on jätkuvalt aktuaalne.

Millist sõnumit te tänapäevasele vulgaarse poosiga noortele edastate?

Nii veideralt kui see ka ei kõla, siis oma obskuursel moel pere-, sõprade-, kodu- ja emamaa armastust. Vastutuse valiku vabadust, ainuõiget otsust.

Loits on suure osa oma tegevusest ja sõnumist pühendanud Eesti lähiajaloo ühekülgselt käsitletud aspektidele. Kuidas peaksid nüüdisajal, mil faktide väärtus poliitikas paistab kiiresti kahanevat, samasuguse missiooniga pundid püüdma end eksitavast mürast eristada?

Fakt on fakt, see ei saa olla ühekülgne. Käsitleda saab fakti ühekülgselt; fakti saab ära kasutada ja fakti saab väänata oma äranägemise järgi. Loitsul selleks põhjus puudub. Loitsule meeldivad kuivad faktid, ja me ei pretendeerigi puhta tõe kuulutaja tiitlile. Sedatüüpi bändile oleks see lausa haiglane. Meie muusika ja lüürika annab kuivadele faktidele emotsiooni ja siit edasi on puhtalt meeldimise küsimus. Meie missioon on ennekõike teha head muusikat ja vürtsitada seda meile oluliste teemadega. Kui see ka kellegile teisele meeldib, siis on kõik hästi.

Loitsu tribuutplaadil esitavad te lugusid tuntud ja vähemtuntud bändid. Oli neid lihtne ära rääkida või kuidas see protsess kulges?

Sai tehtud uudis ja kes sellele reageerisid, neid ära rääkima ei pidanud. Oli ka neid, kellele ma ise ettepaneku tegin. Enamus neist kahjuks kogumikule ei jõudnudki. Mõnest on ikka väga kahju, aga aeg parandab haavad… või siis nad võtavad ennast kokku. (Naerab)

_mg_1059wPärast täissaalile mängimist, mis on ilmselt iga bändi unistus, küsin sportlikult: kuidas tunne on? Kas äratate bändi varjusurmast ellu nagu mõned teinud?

See kindlasti muudab meie olemise mustrit, et pinna alla sügeleb, aga ma ei oska midagi tuleviku mõistes lubada. Kitarr pole kunagi kodus tolmu kogunud ja säde on hõõgunud alati tuha all.

Fotogalerii:

Koosseis Tapperis:
Lembetu − kõri
Kaire − klahvid
Gates − kitarr
Karmo − kitarr
M. Divine − bass
Atso − trummid

Previous

KARL-ERIK TAUKAR @VON KRAHL

Next

Andres Roots reklaamib USA kitarrivõimendeid

Check Also