Teisipäev, märts 19 2024

Eelmistel kordadel rääkisin septakordidest, mis võrreldes kolmkõladega on juba märksa keerukamad. Nüüd võiks vahelduseks teha sammu tagasi millegi lihtsama suunas. Kvindiga saatmine on tõepoolest nii lihtne, et sellega saab kasvõi kohe algust teha.

Power chord with bass on 6th string

Rääkides septakordidest, oli juttu bassist, tertsist ja septimist. Tähelepanuta jäi aga neljas noot selles akordis. Nimelt kvint ehk viies heli. Kvint on heakõlaline intervall. Pole ajastut, kus kvinti oleks dissonantseks peetud.

Võta näiteks C (Do) ja loe sealt viis sammu üles. Saad G (Sol). Kui mängid neid kaht nooti korraga, siis see ongi kvint ehk inglise keeles power chord. Seda võib nimetada mittetäielikuks akordiks. Kvinte kasutatakse paljudes muusikastiilides. Lisaks kõikvõimalikele rokistiilidele ka keskaja muusikas ning rahvamuusikas. Bass võetakse tavaliselt 5. või 6. keele pealt ja tavahäälestuse puhul on kvindi sõrmestus alati sama. Vaata pilte.

Bass on 5th string

Kvintakorde võib kasutada igal pool. Kvintidega võid asendada kolmkõlasid, septakorde või mida iganes. Kuna sellises kooskõlas puudub terts, ei ole vahet, kas tegemist on duuri või molliga. Seega sobiks A5 (kvinte tähistatakse just nii) kõlama näiteks noodis märgitud Am, A, Am7, A7, Amaj7  jne ajal.

Siin on väike näide, mida parem käsi samal ajal võiks teha. Loomulikult võid mängida medikaga. Metallkeelte puhul on see lausa kohustuslik.

Pane tähele seda, et kui liigutad käelaba roobile ligemale, muutub heli tuhmimaks. Seda kasutatakse tihti ära ja tabulatuuris või noodis on siis märge ‘palm mute’.

Previous

Mis on septakord?

Next

Tee algust arpedzho harjutamisega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also