Laupäev, juuli 13 2024

Kui mängid kitarril peamiselt akorde, ei ole sa võibolla pidanud legato-tehnika peale mõtlema, aga kui on tarvis mängida ka meloodiaid, siis on see üks väga oluline ja põhiline tehnikaliik. Inglise keeles kasutatakse sõna “legato” harva, peamiselt ikka “hammer on” ja “pull off“. Eesti keeles midagi nii teravmeelset veel pole. Öeldakse “ülalt-alla legato” ja “alt-üles legato”. Põhiline on aga asja sisu – legato-võte tähendab heli tekitamist vasaku käe sõrmedega.

Legatot on kaht tüüpi – seesama hammer on ja pull off. Hammer on tähendab heli tekitamist nii, et vasaku käe sõrmeots lööb vastu keelt ja keel liigub hooga vastu astmetraati ning tekib heli. Pull off tähendab, et heli tekitatakse vasaku käe sõrmega keelt tõmmates. Need on mõlemad üsna keerukad võtted, mitte ainult algaja jaoks, vaid paljudele mängijatele elu lõpuni. Oluline on pidevalt trenni teha ja aru saada, mida parandada ja kuidas see asi üleüldse käib.

Minu soovitus oleks alustada ainult vasaku käega. See aitab keskenduda olulisele. Teiseks – alusta ühe sõrme ja lahtise keele kombinatsioonidega (legato-tehnika puhul on enamasti mängus vähemalt kaks nooti). Siis võid tasapisi lisada ka teised vasaku käe sõrmed, moodustada pull off’ide ja hammer on’ide kombinatsioone. Siis läheb juba tarvis ka paremat kätt.

Peamised reeglid on: kõik käib ilma pingeta, liigutused on kerged, aga kiired ja väga täpsed. Selles videos näitan põhilisi harjutusi, millega võiksid mõne nädala jooksul süstemaatiliselt tegeleda. Kui tahad päriselt tulemusi saavutada, pead alustama piisavalt aeglaselt.

Previous

Kapo kasutamine kitarrimuusika transponeerimisel

Next

Asendusakordid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also