Laupäev, juuli 13 2024

Neljapäeval, 11.juulil alustab järjekordset Eesti-turneed kitarrivisionäär ja maailmarändur Jason Carter, kes üheteistkümne päeva jooksul annab akustilisi kontserte Kolgakülast Pidulani, esinedes Seitsme Linna Muusika festivalil, Võru ja Hiiu folgifestivalidel ning mitmel pool mujal.

Jason Carter

Fotod: erakogu, Hannes Pikkat

Cornwallist pärit kitarrist Jason Carter on pikemalt elanud Londonis, Dubais, Kopenhaagenis ja Helsingis, kuid viimased viis aastat on tema koduks olnud kireva mustlaskultuuriga Nîmes Lõuna-Prantsusmaal. 20 aasta jooksul on muusik esinenud rohkem kui 90 riigis, sealhulgas Iraagis, Afganistanis, Usbekistanis, Pakistanis ja Põhja-Koreas. Jason Carter on mänginud solistina Soome, Iiri, Suurbritannia, Tšehhi ja Venemaa sümfooniaorkestrite ees. Viimase kümne aasta jooksul on esinemisgraafikusse korduvalt mahtunud ka Eesti ja alati on reisipagas sisaldanud uut plaati ja uut kava.

Sel nädalal Soomest alanud tuuril esitab kitarrist korraldajate soovil oma senise loomingu paremikku, kuhu on lisandunud ka päris uusi lugusid. Stiililiselt kirju akustiline kava hõlmab  mitut varasemat plaati ja selle võib tinglikult kokku võtta nimetusega “Põhi, lôuna, ida, lääs”, sest kõik lood on kirjutatud reisidel kogunenud inspiratsiooni ning erinevatelt muusikakultuuridelt saadud impulsside mõjul. Silmatorkavalt mitmekülgse kitarristina tunneb Jason Carter end koduselt erinevates stiilides, eksootilistes helilaadides ja vabas häälestuses.

Jason Carter (Foto: Hannes Pikkat)Alati üllatusi täis muusikul on kaasas ka värske kava plaadilt “Like You’ve Never Heard”, mis re-interpreteerib muusika-ajaloo suurkujude (Bach, Satie, Sibelius, Albéniz) tuntud teoseid ootamatus helikeskonnas. Kaasaegse elektroonilise antrofoonika taustal joonistub graatsiliselt välja akustilise (harf-)kitarri puhas kõla, justkui klassikalise muusika ajatu ilu metafoor. Kaks teineteisega näiliselt vastanduvat maailma ulatavad teineteisele käe kinnitamaks, et püsiväärtustel on meie kiiresti muutuvas maailmas koht nüüd ja edaspidi.

Suurteoste interpretatsioonid soolokitarrile ja elektroonikale “nagu te pole veel kuulnud” kõlavad eksklusiivselt Tallinna Merepäevade programmis, kus esinemist saadab ka muusikaga sünkroniseeritud visuaal.

Audionäiteid:

http://jasoncarter-harpguitar.bandcamp.com/album/shamal-2

11.07, kell 19.00 SAKA mõisas: “Põhi, lõuna, ida, lääs” (Seitsme Linna Muusika)
12.07, kell 19.00 TALLINN, Reisisadama lava: “Nii nagu te pole veel kuulnud” (Merepäevad)
13.07, kell 18.00 VÔRU Katariina kirikus: “Põhi, lõuna, ida, lääs” (Võru Folkloorifestival)
16.07, kell 19.00 KOLGAKÜLA rahvamajas: muusikaline kohtumisôhtu
17.07, kell 20.00 VILJANDI kohvikus Fellin: “Põhi, lõuna, ida, lääs”
18.07, kell 19.00 RAPLA Rohelises Aidas: “Põhi, lõuna, ida, lääs”
19.07, kell 15.00 HIIUMAA Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses: õpituba kitarrihuvilistele;
ja kell 23.00 Kassari kabelis: “Põhi, lõuna, ida, lääs” + Astrid Nõlvak (Hiiu Folk)
20.07, kell 19.00 MUHU Katariina kirikus: “Põhi, lõuna, ida, lääs”
21.07, kell 20.00 SAAREMAA Pidula Forelli Puhkekülas: “Põhi, lõuna, ida, lääs”

Previous

Õpetajakoolituse viimase sessiooni video

Next

Täna algab Ugriblues

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also