Reede, september 13 2024

Argo Valsi debüütalbumit „Tsihcier” oodates oli pilt natukene selgem, oli rohkem teada, mis on kõrvade poole teel. Seda siis vähemalt neil, kes olid Valsi ja tema varasema loominguga kursis. Neil, kes olid tema helisid presidendi kätlemistseremoonia soundtrack’ina juba kuulnud. Valsi avaplaat oli üldjoontes rahulik kulgemine kuskil ambient’i, džässi ja post-rock’i vahelisel kõnnumaal. Kuigi teise kauamängiva nimi „Nokturn” võiks viidata suurejoonelisele unelemisele, siis tervikuna see nii pole. Pigem võiks öelda, et rahumeelsemad lood on rahumeelsemad ja vihasemad vihasemad.

nokturn-webTekst: Siim Kera

Kui ma Valsi kahe plaadi vahepealsel ajal nägin, siis ütlesin talle alati ta varasematele lemmikutele viidates, et pane metal’it juurde. Seda ta lubas ja seetõttu polnud mul aimugi, mis kraam sellest lõpuks välja tuleb, aga plaat on tõesti raskem ja progem. Võtkem näiteks Karl Petti vokaaliga „Mjuuli”, kus mõnusalt monotoonne rütmikitarr jookseb järjepanu peaga vastu seina, aga see ei muutu kordagi tüütuks, sest kui on õige hetk, võtab Vals varnast teemamuutuse: „Ah, läheb liiga rokiks, paneme sünte ja sammume teises suunas.” Kui „–35” üksipulgi lahti harutada, leiaks sealt kindlasti mõne rifi, millele tugev stoner rock’i pala üles ehitada.

„Uneuim” on võib-olla kõige täpsema nimega lugu Eesti muusikaajaloos. 70 sekundit ja vannun, et mu silmad oleksid peaaegu sulgunud. Ülirahustav, aga mitte igav. Tema teised jalad-pedaalilt-maas-lood pole ka igavad, pigem oma rahulikkuse kohta isegi veidralt agressiivsed. Kas see on loogiline? Kui võiks arvata, et nüüd saab hinge tõmmata, siis tegelikult ei saa, olgu helimaastik karm või leebe. Mina väsisin igatahes albumi lõpuks ära. Ka viimase loo „Koiduskaudid” närvilised sündid ei hellita. Iseseisvalt kuulates väga vinge, kümnenda palana rusuv. Aga kõige rohkem huvitab mind, kuhu liigub Vals edasi. Kas samm tagasi „Tsihcieri” juurde? Kas ees ootab rokimaailm või džässiuniversum? Sürpriisi saab raudpolt.

„Nokturn” kantakse ette kümneliikmelise tiimiga neljas Eesti linnas:
14. okt Viljandis17. okt Tallinnas23. okt Jõhvis ja 31. okt Tartus.

Previous

Haridustehnoloogia eetikast

Next

EMTA täiendkoolitus sügis 2015

Check Also