Laupäev, juuni 22 2024
Ara unusta keeli vahetamast

Kui sageli sa kitarril keeli vahetad? See on üsna individuaalne – mõned mängijad vahetavad keeli enne igat esinemist. See võib tähendada igapäevast keeltevahetust. Salvestustel vahetatakse ka päeva jooksul mitmeid kordi keeli. Mina vahetan keeli keskmiselt 100 mängutunni järel, nailonkeeled kuluvad pisut kiiremini. Nii et kahe nädalaga on kindlasti keeled läbi.

Esimene märk sellest, et võiks keeli vahetada, on see, et keel on kaotanud oma kõrged sagedused. Teine märguanne on see, kui enam ei õnnestu keelt häälestada. Näiteks eile kohtasin esimest korda elus elektrikitarri keelt, mis oli peal olnud võibolla pool aastat, võibolla veelgi kauem ja oktaavi kohta valetas see täpselt pool tooni! Nii et isegi I positsioonis ei klappinud miski. Viimane märguanne on muidugi keele purunemine. See võib juhtuda ka uue keelega.

Keeled on põnev teema, sest keeled on ju need, mis helisevad. Kõik muu on loodud selle heli võimendamiseks ja kõrguste muutmiseks. Ükskõik kui kiirelt keeled ka oma tooni ei kaota, on see protsess piisavalt aeglane, et mitte tähele panna seda hetke, kui keeled enam uued ei ole. Salvestasin väikese testi. Siin on kaks salvestust: enne keeltevahetust ja pärast.

old-strings

new-strings

Kitarr on tavaline täispuidust kaanega dreadnought ja keeled on 0.12-0.54 pronks. Vanu keeli oli kasutatud võibolla paar kuud, aga põhilise aja pill seisis. Silmaga polnud mingit kulumist näha ja häälde läksid hästi. Kuid kuula kõla! Kõrged toonid on täielikult puudu, bass on nagu fretless või pizzicato. Uued keeled jälle kõlavad nii, nagu oleks mingi reverb vahele pandud. Tegelikult tegin salvestused täpselt samadel tingimustel. Metallkeeltega ongi see hea asi, et saab kohe peale vahetust mängima hakata, mitte nagu klassikalisel.

Previous

Kas kitarri peab puhastama?

Next

Kitarriõpetaja ülesanded

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also