Esmaspäev, juuni 24 2024

Kui oled eelmise numbri ilmumisest tänaseni hoolega rasgueo’sid harjutanud, oleks aeg paremale käele puhkust anda ja treenida vahelduseks vasakut. Tegelikult muidugi peaks igapäevases treeningplaanis olema esindatud mõlema käe tehnikad. Vasaku käe tehnikatest üks esialgu raskeid võtteid on nn. legaato-võte. Inglise keeles on selle võtte kohta koguni kaks sõna: hammer-on ja pull-off. Eestikeelses kirjanduses on levinud vastavalt alt-üles ja ülalt-alla legaato.

Tekst: Kristo Käo
Fotod: Kris Moor

Suurem osa heli tekitamise viise (tirando, apoyando, rasgueado, golpe) on seotud parema käega, legaato-võtte puhul aga tekib heli ka ilma parema käe abita. Praktikas kombineeritakse vasaku käe ja parema käe tekitatud helisid ja see annab võimaluse mängida heliridasid väga kiiresti ja sujuvalt. Muusikatermin legato muide tähendabki helide sujuvat sidumist ja kitarri legaato-võttesse on sujuvus sisse kodeeritud. Noodikirjas tähistatakse legaatot kaarekestega, ASCII tabulatuuris tähtedega „p” ja „h”.

1. Alt-üles legaato (hammer-on)

See legaato on kõige sarnasem vasaku käe tavapärasele tegevusele: sõrm laskub keelele, aga teeb seda tavalisest suurema kiirendusega. Tulemusena tekib heli. Kõige rohkem löögijõudu ja täpsust on keskmisel sõrmel, seepärast võiksid harjutusi just 2. sõrme löökidega alustada.

Tee sama harjutus läbi kõikide sõrmedega kõikidel keeltel. Hiljem ka kahe sõrme kombinatsioonid − üks on paigal, teine lööb. Eriti tasub tähele panna järgmist:

  • löögi sooritab sõrm, mitte käsi. Käelaba on üldjuhul paigal. Vaid väikese sõrme löökide puhul on vahel tarvis käelabaga hoogu võtta.
  • jõudu pole tarvis kasutada. Oluline on kiirendus ja täpsus. Heli tekib siis, kui lüüa astmetraadi vahetusse lähedusse ja löök langeb keelele sõrmlaua suhtes risti. Nagu laseksid haamri naela pihta kukkuda.
  • heli tekib kergemini, kui keel juba eelnevalt võngub. Seepärast on harjutustes sees ka parema käe töö. Võid harjutada ka ilma parema käeta, siis on heli vaiksem.

Loe edasi ajakirjast (Nr.3, 2012)

Vaata ka videot:

Previous

Viljar Kuusk sahtlisse pille ei tee

Next

Gibson aastal 1958

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also