Kolmapäev, detsember 11 2024

Senistes iPadi võimalusi tutvustavates artiklites oleme keskendunud mõnele konkreetsele rakendusele, rakenduste rühmale või riistvarale. Kuid iPad saab sel kevadel 3aastaseks ning kitarriga seonduvate rakenduste nimekiri on kasvanud küllalt pikaks, et pead kaotama panna. Seepärast teen väikese vahekokkuvõtte ja jagan rakendused rühmadesse selle järgi, mida nad teha suudavad. Tuleb tunnistada, et ka see nimekiri pole just lühike. Ükskõik kas soovid kitarrimängu alles õppima hakata, juba õpid või oled elukutseline muusik, kindlasti leidub mõni iPadi rakendus, millest võiks sul kasu olla.

iPad

Tekst: Kristo Käo
Fotod: toodete ekraanipildid

Guitar Toolkit-skaaladAkordid ja skaalad

Akordide ja skaalade mängimine on ilmselt see tegevus, millest ei saa ükski kitarrist üle ega ümber. Kuigi keskmises pophitis pole vaja rohkem kui 3–10 akordi ja 1–2 skaalat, on stiilid väga erinevad ja akordikujusid sadu ja sadu. Kui ise akorde moodustada ei oska (või pigem ei viitsi), siis saab abi akordide tabelitest: 7 Chords, Chordmaster, Chordmate, Guitar Chords on vaid mõned näited. Vahel on tarvis ka mõnele enda leiutatud akordile nimi panna, siis on abiks RevChordPro. Kõik-ühes-tööriist, mida üheski ülevaates mainimata ei jäeta, on Guitar Toolkit.

 

Lugude kogumikud ja tabulatuurid GuitarScriptGuitarScript2

Tabulatuurisaidid on tasapisi mobiilsetesse rakendustesse kolinud: Ultimate Tab, Songsterr, Tab Toolkit. Neist viimane on vast kõige rohkem kiita saanud. Kui tahad ise lugusid kirja panna, siis tabulatuuri kirjutamise tööriist on näiteks GuitarScript.

Salvestamine ja lugude kirjutamine

Garage Bandist oli meil juttu ja tõenäoliselt jääb Apple’i oma rakendus lihtsa multitrack-salvestusvõimalusena ka pikaks ajaks parimaks. Lisada võiks veel mõned nimed veidi spetsiifilisemate ülesannete täitmiseks: Cubasis, Blip Interactive NanoStudio, IK Multimedia SampleTank, Image Line FL Studio Mobile HD. Ilmselt oled kursis Gorillaze iPadil loodud plaadiga „The Fall”. Siit saad lugeda, milliseid tööriistu nad selleks kasutasid: http://thefall.gorillaz.com/

Guitar HDElektroonilised kitarrid

See tundub muusikule muidugi üsna naljakas valdkond, aga kuna neid on palju, siis ilmselt keegi neid ka vajab. Siia kuuluvad näiteks Guitar HD, Smart Guitar ja Riff. Muide, Riffi kohta olen lugenud, et seda kasutavad algajad soolomängijad soolode planeerimiseks ja katsetamiseks. Seal on küll vaid bluusiskaala, aga igal juhul on see võimalus ilma kitarrimängu tehnikasse takerdumata oma soolo valmis nokitseda ja siis ära õppida.

Harjutamise tööriistad

Kui harjutad soolot ja tahad taustaks kuulda harmooniat, siis aitab Guitar Jam Tracks või Loopy (kui suudad ise oma harmoonia sisse mängida). Üks võimekas tööriist nii soolode kui ka muu harjutamiseks on Capo. See lubab võtta olemasoleva audiofaili (ükskõik kas su oma bändi oma või mõne kuulsa esitaja loo) ja panna harjutamise ajaks sobivast kohast luupima. Saad muuta tempot ja helistikku. Jah, seda tööd tehti varem ka muude tööriistadega, aga Capo kasutamine on mõnus ja lihtne, võid kas või otse Dropboxist või oma kirjakastist faili lahti tõmmata. Siia kategooriasse kuuluvad ka rohked metronoomid ja rütmimasinad. Mina isiklikult kasutan üht flamenkometronoomi. Muidu maksavad need asjandused sadu dollareid, aga rakendusena vaid kümnendiku sellest.

capo-web

iPad laval

iPad on juba ammu jõudnud ka kontserdilavadele. Seda kasutatakse peale sound’i protsessimise ka noodilugemiseks (unrealBook, Sheet Music Direct, forScore). Koorilauljad, kel käed vabad, võivad kasutada ka suvalist tekstiredaktorit või PDF-i lugejat. Kel käed kinni, saab lehte pöörata Bluetooth’i pedaali abil. Lugude järjekorda ja ülesehitust aitab kirja panna ja meeles pidada Setlist.

sheetmusicdirect_ipad

Õppematerjal

Kitarrikursuseid iPadile on lõputult. Alates lihtsatest e-raamatu stiilis rakendustest kuni soomlaste „WildChords’ini” välja, mis kuulab ka õppijat ja annab reaalajas tagasisidet. Kuulsamatest tegijatest tasub nimetada Gibsoni kursuseid, „Guitar World Lick of the Day”, „Guitar Lessons from Howcast”, „On the Music Path”, „Learn Guitar Now” jne.

Üks oluline kategooria on kindlasti ka võimendisimulaatorid ja efektid, kuid nendest kirjutasime täpselt aasta tagasi koos helinäidetega põhjalikumalt. Nagu öeldud, on valik lai ja suurem osa ülevaateid, mida netist lugeda saad, on kirjutatud ilma et kirjutaja ise oleks vaadeldavate tööriistadega midagi teha proovinud. Nii korduvad samad nimed ühest edetabelist teise ja jäävad kahe silma vahele mõned väga head, kuid väiksemad tegijad, kes keskenduvad mõne spetsiifilisema probleemi lahendamisele. Kui oled leidnud mõne vägeva rakenduse, palun jaga seda ka teiste kitarristidega selle artikli kommentaarides.

Artikkel ilmus ajakirjas Kitarr 6/2013

IM Arvutid REKLAAM

Previous

Rainer Jancis omas häälestuses

Next

KITARR nr 6 on ilmunud!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also