Vasakukäeline kitarriõpilane?


Paljudes keeltes mõistetakse sõna “vasak/pahem” all, et miski on valesti, nõrk või halb. Seega paljudes kultuurides on vasakukäelisus “vale.” Seetõttu on raske öelda, kui palju vasakukäelisi tegelikult on. Selge on see, et paremakäelistele inimestele mõeldud vahendite kasutamine võib vasakukäeliste jaoks osutuda keeruliseks. Sama kehtib ka muusikariistade puhul. Wikipedia ütleb:

/ …Kohandused vasakukäelistele on levinud ka muusikamaailma. Vasakukäelistele mõeldud kitarrid on ümberasetatud keeltega. On olemas isegi pahupidi pööratud klaviatuuriga klavereid. Samuti on tehtud ka vasakukäeliste trompeteid. /Loe rohkem.

Mitte aga kõik vasakukäelised kitarristid ei mängi vasakukäelistele mõeldud kitarril. Mõned lihtsalt asetavad keeled tavalisel kitarril ümber või keeravad pilli teistpidi. Tuntuimad vasakukäelised kitarristid on Paul McCartney, Jimi Hendrix, Curt Cobain ja Tony Iommi, kuid neid on loomulikult veel. Vaata siit Mõned vasakukäelised mängivad aga tavalist paremakäeliste kitarri.

Kui vasakukäeline õpilane on äsja alustanud kitarrimänguga, tekibki õpetajal (või lapsevanemal) küsimus, kuidas käituda. Osad väidavad, et mängimine vasakukäeliste viisil on ebapraktiline. Näiteks ei saa õpilane laenata teistelt kitarri ning valik muusikapoes võib olla kesine ja kallis.

Mina olen alati mõelnud nii: miski ei saa minna valesti, kui vasakukäeline inimene mängib vasakukäelistele mõeldud instrumenti. Nad saavad vabalt arendada andeid, mis neil on. Aga kui nad alustavad enda jaoks “valesti”, siis ei tea me kunagi, kas see tekitas õpilasele täiendavaid komplikatsioone või mitte. Mõned peavad hilisemas elus oma mänguviisi muutma ja osad lõpetavad mängimise. Ja vanemaks saades hakatakse üha rohkem mõtlema selle peale, et mis oleks, kui ma oleksin mänginud teistpidi?

Soovitus õpetajale: keera mõnel kooli pillil keeled tagurpidi ja on alati paar vasakukäelist pilli võtta. Klassikalise kitarri puhul on keelte keeramine lihtne.

Previous Riho Sinisalu kitarri seadistamise workshop 14.-15. apr
Next Ehtne bluusivend Laur Joamets alustas süldiga

No Comment

Leave a reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.