Pühapäev, mai 19 2024

Kui Kitarri 8. numbris tegime juttu põlveotsas efektiploki nikerdaja Sander Saatiga, siis seekord esitleme teile kõrgelt haritud elektroonikute punti, kes kavatsevad oma kitarriplokkidega − ei rohkem ega vähem! − lausa maailma vallutada.

Istume kohaliku (idu)firma Spicetone’i korter-kontori diivanil ja rüüpame teed. Elutoa seina äärde on kuhjatud hunnik kitarre ja võimendeid, postamendil aga ilutseb loo peakangelane − värskelt valminud 6Appeal efektiplokk. Vestluspartneriteks on mul marketingi eest vastutav kirjanik ja literaat Vahur Afanasjev ning kaks põhitegijat, elektroonikud Rein Sabolotny ja Taivo Saarts. Kitarrist Rainer Jancis sai ploki testimiseks kaasa meelitatud.

6appeal-web

Tekst: Kris Moor
Fotod: Vahur Afanasjev, Kris Moor

IMG_8530a2v
6Appeali skeem on tehtud klassikalise moonutusploki eeskujul.

Kust tuli idee hakata efektiplokke arendama?
Rein: Ma olen 35 aastat mikroskeeme teinud ja see tüütas ära. Hakkasin jõuga otsima, mida edasi teha. Aga ma ei taha kuidagi öelda, et ma 35 aastat mikroskeeme projekteerides tegin enda jaoks midagi vastuolulist. Sellest 35 aastast õnnestus mul võib-olla kolmeaastaste juppidena mõned korrad ka inseneritööd teha, ülejäänud aja olid jumal teab mis ülesanded. Ja nüüd selle plokiga seoses olen tegelenud ainult inseneritööga. Kuna minu huviala on muusikatehnoloogia, siis püüdsimegi erinevate inimestega leida valdkonda, kuhu oma nina pista. Olime väiksed tegijad ja tahtsime kuhugi nišši liikuda. Vahuri ja paari sõbraga ideid läbi käies mõtlesime…
Vahur: (lõikab vahele) See muusikatehnoloogia huvi on sul juba väga kaua olnud. Kooli ajal saagisid kitarre välja ja ehitasid helipäid…
Rein: Jah, neid helipäid valmistasime elektrimootoritest, telefone õnneks ei lõhkunud (naerab). Aga kooli ajal jäigi see pigem võimendite ja kitarride tegemiseks. Hea oli, sest oma muusikatalendiga oleksin seda ala ainult reostanud.
Aga nüüd oli see kõik mõnes mõttes juhuslik. Paar aastat tagasi pandi Texas Instrumentsi Eesti osakond kinni − endal tekkis aega ja sain Taivo punti…

Ootasin tööruumist midagi muud: hingematvat kamprihaisu, lugematul hulgal traadijuppe ja takisteid − aga ei midagi säärast.
Ootasin tööruumist midagi muud: hingematvat kamprihaisu, lugematul hulgal traadijuppe ja takisteid − aga ei midagi säärast.

Mul oli lootus üks elektroonik veel kampa meelitada, aga kahjuks see ei õnnestunud, mistõttu esialgne eesmärk plokk aastaga valmis teha on veidi venima jäänud.

Ma olen aru saanud, et teie efektikas on pigem nišitoode, mis igaühele ei sobi.
Jancis (kes lükkab parasjagu kitarrile juhet taha): Nad arvestavad nendega, kellel on Rolandi helipea. Neid on maailmas juba mõni miljon, ja kui nad suudavad 1%-le ploki maha müüa, siis on see teeb juba mõnikümmend tuhat.
Rein: Jah, see on meie äriidee…

Loe edasi ajakirja suvenumbrist (Kitarr 11/2014)

Vaata ka videoklippi plokitestist:

Previous

13.-14. juunil toimub festival "Kassari kitarrid"

Next

Bass: Lüüdiaharjutus

Check Also