Kuidas soovid ja on õige Sind esitleda- kitarrist, laulukirjutaja, laulja, produtsent?

Tänan küsimuse eest, kutsun end ise eelkõige lihtsalt muusikuks, sest kõik need neli aspekti on just viimastel aastatel saanud võrdselt tähtsaks. 

Millal tundsid, et muusika on sind päriselt endale saanud? Mis (sündmused, valikud, juhtumised) selleks pidi juhtuma?

Muusika on õnneks minuga olnud sünnist saati. Minu ema õppis muusikaõpetajaks ja temaga sai esimesed klaveri taga istumised tehtud juba paariaastaselt. Sealt edasi on teekond olnud väga orgaaniline ja niimoodi saigi otsustatud 2014. aastal minna muusikat õppima Viljandi kultuuriakadeemiasse.

Ega diplom ei tee veel profiks. Mis (peale paberi) eristab sinu arvates profimuusikut harrastajast?

Ma tooks siinkohal paralleeli näiteks autosõiduga. Paljudel meist on load, aga selleks, et sõita nagu Ott Tänak, peab olema meeletu kirg ning tahe teha igapäevaselt tööd selles vallas.

Debüüt EP “At Square One” kaanefoto Pilt: Kerttu Kruusla

Plaadiesitlustuur on õnnelikult selja taha jäänud. Tänan muusikaelamuse eest Philly Joe’s, see oli nauditav, mida tegite! Mis nüüd edasised plaanid on?

Aga palun, rõõm on minu ja minu bändi poolne. Oli tõepoolest õhtu, mis jääb veel kauaks meelde. Tänan ka oma bändi, kellega koos lava jagada on ainult puhas rõõm – Mati Tubli bassil, Uku Kübar klahvidel, Harri Heinsoo kitarrid ja vokaal ja Aivar Surva trummidel. Plaane ja sihte tuleb seada ning uus muusika ootab juba viimistlemist ja salvestamist. Loodetavasti kostitan oma kuulajaid juba sel sügisel millegi uue ja värskega.

Philly Joe’s vürtsitas keset kontserti playlisti blues. Mis rolli see stiil Sinu muusikamaailmas mängib ja kas see vihje andis märku kuhu Sa oled  liikumas järgmise plaadiga? 

Bluus on minuga olnud sellest hetkest saadik, kui seda esimest korda koos oma kunagise kitarriõpetaja, Tiit Paulusega, Saaremaal kuulasime. Ei ole ka saladus, et minu suurimad eeskujud on bluusikitarristid – Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, B.B. King, John Mayer, Kirk Fletcher jpt. Kas ja kui palju see minu järgmise plaadi muusikat dikteerib, seda näitab aeg. Aga seda võib kindlalt öelda, et bluusmuusika on minule väga südamelähedane.

Möödunud suve kontserdielu oli tormiline – kõikjal toimus midagi ja samaaegseltki, nii et oli raske valida kuhu minna. Mis olid Sinu möödunud suve parimad muusikaelamused?

Tõepoolest sai palju ringi sõidetud ja muusikat mängitud/kuulatud. Kustumatu mulje jättis Haapsalus toimunud järjekordne Augustibluus. Äärmiselt tore publik, väga head artistid ja suviselt sumisev Haapsalu – see on minu kui muusikagurmaani jaoks ideaalne kompott. Mainimata ei saa jätta ka Kuressaare Kitarrinädala raames toimunud Soome jazzkitarristi Teemu Viinikaineni soolokontserti. Hämmastama panev kitarritunnetus ja meisterlik improvisatsioon. Ma olin sõnatu!

Nagy Bögö – selle ungari keeles kontrabassi tähistava sõnaga bändi nime saamislugu tahaks küll kuulda ja lähemalt bändist endast.

Nagy Bögöga tegime algust juba siis, kui ühiselt Viljandi Kultuuriakadeemias samal kursusel õppisime. Nime pani meile bassimees Mart, kes oli külastamas oma tüdruksõpra Ungaris, kus viimane parasjagu õppis. Ühel õhtul oli Mart väljas käinud kontserti kuulamas ja avastas, et kontserdil oli bassimängijaks meie oma Marti Tärn. Veel suurem oli Mardi imestus, kui nägi, mis pilli Marti mängib. Selleks oli nagybögö, ehk siis ungari keelest tõlgituna kontrabass. See nimi oli sedavõrd menukas, et nii kui Mart selle meile proovis välja käis, olime kõik nõus.

Nagy Bögö on minu jaoks läbi aastate olnud väga tähtis pelgupaik. Olen palju muusikat kirjutanud sellele bändile ning koos veedetud aastad ja antud kontserdid on emotsionaalselt tohutult tagasi andnud. Ainult armastus nende inimeste ja selle bändi vastu!

Nagy Bögöga muusikavideo võtetel: Mart Nõmm, Kevin Lilleleht, Jaan-Eerik Aardam, Karolin Übner ja Katariina Tirmaste
Foto Ako Lehemets

Kuidas Sinu tee Sind Andres Kõpperi ja Noëpiga kokku viis?

Siinkohal peab kohe ühe suure tänu saatma Jaan Jaagole, kes oli tol ajal minu ja Andrese ühine sõber. Andresel oli Positivuse festivalil tulemas kontsert, kuhu põhikitarrist Jonas Kaarnamets ei saanud minna ja sellepärast tehti pakkumine Jaanile. Ka Jaan ei saanud kontserdil kaasa teha ning soovitas just mind. Kontsert oli mega elamus ning sellest ajast saati olen jäänud Noëpiga koostööd tegema. 

Mis ja kus on koht, kus vabal õhtul meelsasti aega veedaksid?

Mulle väga meeldib viibida looduses. Olles ise pärit väikesest maakohast, ei saa üle ega ümber metsas kõndimisest või meres ujumisest. 

Soovita pala, plaate, kontserte, mis sinu arvates on (viimase aja) parimaid kuulamiselamusi.

Ma olen suur The Bros. Landrethi austaja. Neil tuli nüüd just ka uus album välja, mis kannab pealkirja “Come Morning”. Teine suurepärane koosseis on Bob Reynolds Guitar Band. Neil on Youtube’is üleval live kontsertsalvestus, mida ma kindlasti soovitan! Mõni nädal tagasi ilmus ka Julian Lagel uus album pealkirjaga “View with a Room”, mis väärib hetke. Ja lõpetuseks vana hea klassika – B.B. Kingi “Live at the Regal”. Plaat, mida ma kuulan iga kuu vähemalt korra.

Plaadiesitluskontsert Tallinnas Foto: Rene Jakobson
Previous

MUUSIKUD MUUSIKAST: ANU TAUL

Next

MUUSIKUD MUUSIKAST: EMMA JOHANNA LEPASOO

Check Also