Eesti tuntum kitarrimeister Kuldar Kalluste väidab, et kui ollakse korra saanud meistripilli proovida, siis enam odavat poepilli kätte võtta ei taheta. Ajakiri Kitarr käis Kitarrikliinikus uurimas, milles erinevus seisneb.

 

Tekst: Kristo Käo
Fotod: Kris Moor

Millal sa oma esimese kitarri valmistasid?

Esimese pilli tegin lapsepõlves koos isaga. See oli Stratocasteri tüüpi elektrikitarr.

Kas tegid selle biitlite mõjul?

Mulle nooruses biitlid eriti ei meeldinud, nüüd meeldivad küll. Ma ei mäleta, miks ma just selle pilli tegin. Alles seda enam ei ole. Tõsiselt hakkasin pille tegema 1983. aastal Aaro Altpere käe all. Altpere käskis mul kõigepealt joonised teha ja mõne aja pärast tulingi nendega tema juurde tagasi. Altpere on tegelikult viiulimeister ja kitarride osas tuli mul palju ise leiutada. Hiljem, kui piirid lahti läksid ja info levima hakkas, selgus, et olen põhilised probleemid lahendanud täpselt samamoodi, nagu teised pillitööstused olid seda teinud.

Kui kallis on ühe korraliku elektrikitarri materjal?

Umbes 1000 euro kanti. Korralikud asjad maksavad palju, aga inimesed lihtsalt ei usu, et üks pisike asi võib nii kallis olla. Saadakse aru, et auto väärtus võib olla miljon või enamgi, aga et mõni pill võib maksta 100 000 eurot, seda enam ei mõisteta. Mõeldakse ikka, et mis seal siis nii erilist on.

Akustilisel pillil peab kõlakast hästi kõlama ja selleks on vaja kvaliteetset puitu. Aga kuidas on elektrikitarri puhul?

Täpselt sama – ikka peab kõlama. Kui materjal ei kõla, ei saa ka helipea imet teha. Helipea saab kõike seda võimendada, mis pillil on juba naturaalselt olemas.

Nägin eBays müügil pilli, mis on tehtud Titanicult pärit tammelauast. See maksis oma paarsada tuhat eurot. Kui hea see kõlaliselt on, seda ei oska öelda, aga paljude pillide juurde kuuluvad teatud legendid.

Eks see ongi selline eksklusiivkaup – tehakse ainult üks mudel ja sellist rohkem maailmas ei leidu. Loevad ka juurderäägitavad legendid. Frankfurti messilt võib osta Venemaalt pärit tsaariaegseid materjale, millele on peale trükitud materjali lõikamise aeg − kuupäevad ja kõik on täpselt kirjas. Need legendid maksavad palju…

Loe edasi ajakirja paberväljaandest (Nr. 2, 2012)

 

Previous

Keeltevahetus akustilisel kitarril

Next

Lawsuit-kitarrid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also