Neljapäev, september 19 2024

Vahel läheb igasuguseid innovatiivseid muusikaäppe otsides ja näppides meelest, et iPadi võib kasutada ka lihtsalt lugemiseks ja piltide vaatamiseks. Näiteks leidub interaktiivseid raamatuid kuulsate bändide ajaloost, millest mõni on tehtud asjaosalistega koostöös ning võimaldab tänu foto ja video integreerimisele saada teemast palju mitmekülgsema ülevaate. Lisaks võib iRaamatute vahendusel tutvuda kitarride ajalooga ja muidugi õppida ka ise kitarri või mõnd muud pilli mängima. Ühes varasemas iPadi artiklis mainisin George Harrisoni kitarre tutvustavat rakendust „The Guitar Collection: George Harrison”. Aeg on edasi läinud ja järgnevalt toon mõned värskemad näited.

doors_app-web

Tekst: Kristo Käo

The Doors

Rhino Entertainment (Warner Music Group) lasi just välja USA bändi The Doors ajalugu kirjeldava rakenduse, mille tegemisel lõid kaasa ka Doorsi trummar John Densmore, kitarrist Robby Krieger ja klahvpillimees Ray Manzarek. Manzarekile jäigi see muide üheks viimaseks tegemiseks, sest 20. mail ta suri. Projekti eestvedaja oli Elektra Recordsi asutaja, palju korda saatnud Jac Holzman, kes 1966. aastal bändi oma plaadifirmasse kutsuski. Rakendus sisaldab üle 500 pildi: fotod bändist, albumite kujundused, singlid, kontsertide kuulutused, lepingud ja kirjavahetus; lisaks videod, helinäited, intervjuud ja Doorsi-uurijate esseed. Osa sellest materjalist varem avaldatud ei olegi.

history-jazz-web

995 Dreams

Ettevõte nimega 995 Dreams on välja andnud kolm muusikarakendust, millest kaht olen näinud edetabelites ja ühe avastasin nende kodulehte uurides. Kaks kuulsamat on „The History of Jazz − an Interactive Timeline” ja „On the Way to Woodstock”. Džässiraamatu nimi on juba iseenesest informatiivne, too teine tutvustab USA kultuuris aastatel 1950–60 toimunud muutusi ja püüab vaadata ka muusikast kaugemale. 995 Dreamsi kolmas interaktiivne raamat on „Band of the Day”, mis tutvustab iga päev üht uut ansamblit või muusikut ja aitab nii avastada uusi lemmikuid.

woodstock

Peter Carney ja Brian Felix: Interactive Listening

“Ma pole kunagi midagi sellist näinud!” hüüatab Phoenix Music Teachers Associationi president  ühes maikuu uudises pärast tutvumist Interactive Listeningi nimelise interaktiivse raamatuga. Mida muud ta öelda saigi, sest keegi polnud siis midagi sellist näinud. Hollywoodi stiilis graafika, interaktiivsed 3D-muusikainstrumendid, mängud, harjutused, helinäiteid kõikidelt mandritelt koopainimestest Beethoveni ja Coldplayni ning Tiibeti munkadest dubstep’ini – 35 000 aastat muusikaajalugu 230 leheküljel. Sellise komplekti panid kokku Chicago muusikaõpetajad Peter Carney ja Brian Felix. Saavutus ei jäänud tähelepanuta ja ilmselt pole ühele iBookile paremat reklaami kui saada Apple’i toimetaja soovituste nimekirjas esimene koht.

Kitarriõpikud ja -ajakirjad

Loomulikult on tee iTunesi leidnud ka seni peamiselt paberil levinud kitarriõpikud. Näiteks üsna tuntud sarja „For Dummies” raamatud on alates sellest aastast müügil, kuid tegu pole lihtsalt trükiversiooni koopiatega. Elektroonilise raamatu võimalusi püütakse ikka ära kasutada, kas või lihtsalt heli- ja videonäidete lisamisega. Kiire otsing näitas, et elektroonilisena välja antud kitarriõpikute valik on juba väga suur. Muide, ilma Google’i abita on raske neid leida, kui täpset nimetust ei tea. iTunesi enda otsing ei anna tihti mingeid tulemusi. Tänu tahvelarvutite levikule on kitarriajakirjad hakanud loobuma ka CD-plaatide ajakirja vahele toppimisest. Mul on siiani riiulis mitukümmend The Guitaristi vahelt välja kukkunud plaati, mida ma kunagi avanud pole. Ajakirja juurde kuuluvaid lisasid hakati esmalt avaldama oma veebis, nüüd aga võid näiteks The Guitaristi tellida ainult iPadi versioonis. Kas see võiks olla ka meie ajakirja tulevik? Lugejate arvamused sel teemal on väga oodatud.

kitarablogi-bog-cover-webKirjuta ise iBook

Näib, et elektrooniline raamat on just nüüd hoogu sisse saamas. Kui raske oleks ise sellise tootega välja tulla? Soomes elav ja kitarriajakirja lugejalegi tuttav autor Martin Berka on aktiivse kitarriblogimise kõrval sel kevadel iTunesis müüki pannud kaks raamatut. Üks kannab nime Kitarablogi’s Book of Guitars ning sisaldab 100 lehekülge kitarrimudelite pilte ja helinäiteid Duesenbergist Yamahani. Martin Berka värskeim elektrooniline raamat on praktilisema suunitlusega. Assembling a Set-Neck Guitar Kit õpetab kokku panema liimitud kaelaga elektrikitarri. Mõlemad raamatud on tasuta, nii et hea võimalus järele vaadata, mida seesugused tooted endast kujutavad, kui elektrooniliste raamatute maailm veel võõras peaks olema.

Martin-Berka-webMartin Berka: „Minu mõte oli panna prooviks kokku paar tasuta raamatut, et katsetada, kuidas see maailm toimib. Kui näib, et huvi on, tulen juba tasulistega välja. Ideid jagub. Praegu on mõlemad raamatud nii vähe aega üleval olnud, et tulemustest on vara rääkida. Üldiselt on publiku tähelepanu tõmmata muidugi väga raske, kuigi see nišš on hetkel üsna vaba. Millegipärast pole paljud kirjastajad veel elektrooniliste kitarriraamatutega turule tulnud, seega on sellega kindlasti lihtsam silma paista kui näiteks elektroonilist romaani müües. Kui teha oma toode vaid iPadi jaoks, on tehniline pool üpris lihtne. Apple’i programme iBooks Author ja iTunes Producer on väga lihtne kasutada − enamasti lihtsalt lohista ja aseta. Testversioone saad ka oma iPadile laadida. Kindlasti tuleb teha ka iTunesi müüja konto ja siis jääb üle vaid oodata. Paari-kolme nädalaga vaatab Apple asjad üle ja teeb vajaduse korral ettekirjutusi. Ja ühel päeval saadki kirja, et toode on üleval.”

Nii et jõudu kõigile tulevastele kirjanikele! Infotoodet pakendada pole kunagi nii lihtne olnud, ent klientide tähelepanu tõmmata on aina keerukam.

Artikkel ilmus ajakirjas Kitarr (7/2013)

.

IMKitarriPadK215x280+5

Previous

Rokkiv rütm

Next

Lambi võim. Mitmevaatuseline näitemäng proloogi ja epiloogiga

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also