Pühapäev, mai 19 2024

Seiferti jazzikonkurss Poolas on kõrgelt hinnatud pea 10-aastase ajalooga sündmus, mis on saanud oma nime Poola silmapaistva jazzmuusiku Zbigniew Seiferti järgi ja mis on ainus jazz-viiulile mõeldud konkurss maailmas. Käesoleval aastal toimub konkurss virtuaalkeskkonnas. 14 võistlejat 11 riigist on lunastanud pääsu poolfinaali. Finaal toimub 8.–10. juulini ning Eestit esindab Kristjan Rudanovski.

Tekst: Anni Metstak, foto: Rain Pross

Kokku osales käesoleva aasta konkursil 40 muusikut üle maailma ning 14 poolfinaali pääsenud artisti valis välja rahvusvaheline žürii eesotsas Miroslav Vitouš, Ernst Reijseger ja Michał Urbaniak’iga. Poolfinaalis on võistlejaid Ameerika Ühendriikidest, Prantsusmaalt, Leedust, Portugalist, Sloveeniast, Brasiiliast, Austriast, Poolast, Ühendkuningriigist ja Iisraelist. Märkimisväärne on asjaolu, et varasematel aastatel ei ole poolfinaalis olnud nii suurt hulka muusikuid. Poolfinaali osutus valituks ainsa eestlasena ka viiuldaja Kristjan Rudanovski, kes peab juba valituks osutumist suureks võiduks: „On suur rõõm, et aastatepikkune pühendumine jazz-viiulile on ennast ära tasunud!”

Kristjan Rudanovski on esimene võistleja Eestist sellel konkursil. Rudanovski ütleb, et jazz-viiuli omandamise teekond on aastatepikkune ja kohati ka üksildane: „Eestis ei ole meie muusikamaastikul jazz-viiuldajaid ees, pole teerada, mida mööda minna.” Rudanovski kinnitab, et vaatamata eelmainitule on tal siht silme ees ning võtab konkursile kutsumist suure komplimendina.

Seiferti YouTube ja FB kanalites näeb 8.–10. juulini toimuvat konkursi finaalvõistlust. Ka vaatajad osalevad parimate väljaselgitamisel!

Kristjan Rudanovski on viiuldaja, kes valdab nii klassikalist kui ka improvisatsioonilist džässistiili ning pärast lugematuid muusikaprojekte mängib ta praegu mustlasjazz-keelpillitrios Titoks. Alates 2016. aastast õpib Kristjan Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Mari Tampere-Bezrodny käe all. Varasemalt õppinud ka Heino Elleri Muusikakoolis. Esinemised mustlasjazz-keelpillitrioga Titoks on viinud teda Euroopa tuurile 11 kontserdiga Belgias, Prantsusmaal, Saksamaal, Luksemburgis ja Suurbritannias. Trio on alates 2016. aastast olnud oodatud külaliseks paljudes Eesti saalides ja mitmetel festivalidel. Titoksi esimene album “When Day Is Gone” ilmus 2018. aastal.

Rohkem infot:
Kristjan Rudanovski, tel: +372 5302 5321

Previous

Õpetaja Julia Reinman

Next

MUUSIKUD MUUSIKAST: SOFIA RUBINA-HUNTER

Check Also